Świat

Niezwykłe zjawisko na niebie. Ludziom ukazały się trzy słońca

W położonym w północno-wschodniej Brazylii stanie Piaui w środę na niebie pojawiły się trzy słońca. To niezwykle rzadkie zjawisko jest rezultatem tzw. słońca pobocznego.

Jak poinformował brazylijski meteorolog Werton Costa, na niebie widoczne były w środę trzy źródła światła, z których tylko jedno było słońcem, a dwa pozostałe tzw. słońcami pobocznymi, czyli jego odbiciami.

Dodał, że było to najbardziej widoczne nad miastem Parnaiba, gdzie przy bezchmurnej pogodzie “można było bez problemów oglądać niebiański spektakl”.

“Parhelion jest podobny do halo słonecznego. Tworzy się, kiedy światło słoneczne jest frakcjonowane przez wysokie chmury kryształków lodu, tak jak tęcza” – wyjaśnił brazylijski synoptyk.

Costa odnotował, że fenomen widoczny nad Parnaibą to efekt optyczny, który może pojawić się nad ranem lub późnym popołudniem, krótko przed zachodem słońca, kiedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem.

Zaobserwowany nad stanem Piaui fenomen został sfilmowany i w środę trafił do sieci internetowej.

 

Źródło: (PAP) Autor: Marcin Zatyka
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij