Świat

Szwedzkie miasto chce walczyć z plagą samotności. Wpadli na ciekawy pomysł

Samotność i izolacja to coraz poważniejszy problem, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Jedno ze szwedzkich miast postanowiło z nią walczyć.

Problem samotności uległ znacznemu pogorszeniu po pandemii i związanych z nią lockdownami. WHO stworzyło nawet Komisję Więzi Społecznych, której celem jest walka z tym zjawiskiem. WHO uznała je za „pilne zagrożenie dla zdrowia” i ostrzegła, że samotność może być równie szkodliwa jak palenie codziennie paczki papierosów.

W szwedzkim mieście Lulea problem ten jest szczególnie poważny. Według najnowszych badań aż 45% jego mieszkańców w wieku 16-29 lat odczuwa problemy, których powodem jest samotność. Eksperci uważają, że wpływ na to ma fakt, że dni w tym mieście są krótkie, a także kwestie kulturowe. Podczas pandemii wielu Szwedów żartowało, że wprowadzenie zasad dystansu społecznego nic nie zmieniło w ich życiu.

Władze miasta mimo tego postanowiły temu przeciwdziałać. Ich rozwiązaniem jest kampania Sag hej! (szw. powiedz cześć). Za pośrednictwem reklam w autobusach i specjalnych lekcji w szkołach zachęcają mieszkańców miasta, by witali się z nieznajomymi spotkanymi na jego ulicach.

Pomysłodawcą tej kampanii jest pracownica urzędu miasta Asa Koski. Wyjaśniła, że bycie witanym przez obcych ludzi sprawia, że człowiek czuje się w większym stopniu częścią społeczności. Dodała, że badania pokazują, że ma to pozytywny wpływ na zdrowie i często sprawia, że bardziej chce się pomagać innym. Dodała, że jej miasto obecnie szybko rośnie i przyciąga wielu nowych mieszkańców, i władze chcą w ten sposób walczyć z postępującą atomizacją społeczeństwa. „Nie chcemy tylko, by Lulea rosła jako miasto, chcemy, by Lulea była przyjemnym, bezpiecznym i przyjacielskim miastem” – podkreśliła.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Guardian Autor: WM
Fot. Andreas Harnemo CC BY-SA 2.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij