Kraj

Roman Giertych odwołał prezydenta Andrzeja Dudę. “To zrzeczenie się funkcji”

– Jeżeli PAD nie powoła i nie przyjmie przysięgi od PDT i jego ministrów w ciągu 24 h od ich wyboru przez Sejm może to oznaczać dorozumiane zrzeczenie się funkcji Prezydenta RP – napisał na portalu X (dawniej Twitter) Roman Giertych. To już kolejna tego typu sugestia padająca z ust osób związanych z Platformą Obywatelską. 

Wcześniej podobne uwagi padały z ust mecenasa Marka Chmaja, który od 2019 z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej jest wiceprzewodniczącym Trybunału Stanu. W programie “Dudek o polityce” Chmaj uznał, że w jego ocenie, “istnieje procedura odwołania prezydenta przed upływem kadencji”.

– W zasadzie zarządzenia nowych wyborów prze upływem kadencji, jeżeli na to wyrazi zgodę naród w drodze referendum. Taka hipotetyczna możliwość też istnieje – powiedział.

Nietrudno zauważyć, iż zacytowana wyżej uwaga założyciela Młodzieży Wszechpolskiej także wpisuje się w tę narrację. Zwłaszcza, że Giertych, według polityków PO, świetnie nadaje się do “rozliczenia PiS-u, bo doskonale zna PiS, doskonale zna mechanizmy, jakie w PiS-ie panują i doskonale zna też Jarosława Kaczyńskiego”

Taką opinię wygłosił w na łamach Gazety Wyborczej poseł PO Marcin Kierwiński. Polityk odnosił się do zapowiedzi Donalda Tuska ws. powołania komisji śledczych do spraw tzw. wyborów kopertowych, ws. afery wizowej oraz w sprawie Pegasusa, a także odwołanie składu komisji ds. rosyjskich wpływów.

Kierwiński pytany o to, czy Giertych jest odpowiednią osobą do rozliczania PiS-u, odpowiedział:

– To bardzo dobry prawnik. Na pewno osoba, która świetnie nadaje się do rozliczenia PiS-u, bo doskonale zna PiS, bo doskonale zna mechanizmy, jakie w PiS-ie panują i doskonale zna też Jarosława Kaczyńskiego. Wiedza o tym, jaki jest styl myślenia Kaczyńskiego, styl myślenia PiS-u, może być bardzo cenna, chociażby przy tych komisjach śledczych – wskazał.

Na pytanie, jaka będzie rola Giertycha w rozliczaniu PiS-u, odpowiedział: “Uważam, że Roman Giertych doskonale nadaje się, aby w którejś z tych komisji, pracować”.

Dopytywany, czy Giertych mógłby być koordynatorem rozliczania rządów PiS w Sejmie, powiedział: “Czytałem w mediach, że państwo spekulujecie, że ktoś taki będzie. Myślę, że ta koordynacja będzie na poziomie współpracy klubów tworzących koalicję rządową, czy na poziomie szefów klubów”.

Źródło: Stefczyk.info za Twitter/PAP Autor: red.
Fot. PAP

Polecane artykuły

0 0

Ukraińskim żołnierzom ukradziono mundury

0 0

Szwecja w NATO? Węgierski parlament zdecydował

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij