profil zaufany Gospodarka

Profil Zaufany. Uwaga, o północy ponad 5 milionów kont może zostać zablokowanych!

Z końcem października wygasa ponad 5,5 mln profili zaufanych. To jedna trzecia wszystkich profili – przekazał PAP zastępca dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki Maciej Górski. Dodał, że przedłużenie profilu zaufanego jest bardzo proste i można zrobić to online.

Profil zaufany – przedłuż ważność. Zastępca dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki przypomniał, że profil zaufany co do zasady ważny jest 3 lata. W trakcie pandemii – z uwagi na chęć ograniczenia kontaktów społecznych – jego ważność była jednak przedłużana automatycznie. Ze względu na potrzebę przedłużenia ważności ponad 5,5 mln profili zaufanych do użytkowników rozsyłane były SMS-y informacyjne.

“Przedłużenie ważności profilu zaufanego jest bardzo proste. Wystarczy zalogować się na stronie pz.gov.pl, w zakładce +profil zaufany+ wybrać +szczegóły konta+, następnie podać kod, który przyjdzie na adres e-mail podany przez użytkownika, następnie kod z narzędzia autoryzacyjnego, np z SMS-a i to wszystko. Całość zajmuje nie dłużej niż dwie minuty” – powiedział Maciej Górski.

Dodał, że jeśli ktoś nie przedłuży ważności swojego profilu zaufanego, profil stanie się nieaktywny. Nie będzie go można wykorzystać w usługach e-administracji. “W takim przypadku będziemy musieli ponownie założyć profil zaufany korzystając z jednej z czterech metod: bankowości elektronicznej, wideo weryfikacji, wykorzystania dowodu osobistego z warstwą elektroniczną lub potwierdzenia tożsamości w jednej z placówek” – powiedział. Dodał, że są to m.in. oddziały ZUS, urzędy gmin i urzędy skarbowe.

Jak przedłużyć profil zaufany?

Aby przedłużyć ważność profilu online należy zalogować się na stronie pz.gov.pl. W prawym górnym rozwinąć menu i wybrać zakładkę “profil zaufany”. Następnie w Szczegółach profilu wybrać “przedłuż ważność” lub “zmień dane”, a następnie kliknąć przycisk “dalej”. Pojawi się okno z danymi kontaktowymi. Należy je potwierdzić lub edytować, jeśli się zmieniły.

Użytkownik następnie otrzyma SMS i e-mail z kodami autoryzacyjnymi. Trzeba je wpisać w odpowiednie pola i wybrać przycisk “dalej”. Jeśli kody są prawidłowe pojawi się potwierdzenie przedłużenia ważności profilu zaufanego o 3 lata. Potwierdzenie przyjdzie także w wiadomości e-mail.

Ministerstwo Cyfryzacji informowało, że po przedłużeniu ważności profilu zniknie jego powiązanie z kontem bankowym. “Do profilu zaufanego zalogujesz się tylko nazwą użytkownika lub adresem e-mail, a metoda autoryzacji logowania do profilu zmieni się na SMS z kodem lub push w aplikacji mObywatel, jeśli tej metody wcześniej używano” – czytamy.

Aby ponownie logować się do profilu zaufanego danymi konta bankowego, należy zalogować się do swojego profilu zaufanego za pomocą nazwy użytkownika lub adresu e-mail oraz hasła, a następnie zmienić dostawcę tożsamości na bank.

Profil zaufany to podpis elektroniczny do podpisywania podań i wniosków składanych do podmiotów publicznych.

Czytaj także:

Co z wakacjami kredytowymi w 2024? Znamy nowe kryteria

Źródło: PAP Autor: Marcin Chomiuk
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij