Publicystyka

Odkryto mogiłę Polaków na Ukrainie

Odkryto mogiłę Polaków na Ukrainie. Znaleziono w niej ofiary ukraińskich nacjonalistów.

Odkrycia dokonano w nieistniejącej już miejscowości Puźniki w obwodzie tarnopolskim. Przed wojną w tej wsi mieszkali praktycznie tylko Polacy. W 1943 roku Niemcy i ukraińska policja dokonały jej pacyfikacji. Kiedy ten teren dostał się ponownie pod okupację sowiecką, większość mężczyzn wcielono do wojska. W nocy z 12 na 13 lutego 1945 Puźniki zaatakowali Ukraińcy z UPA, którzy wykorzystali moment zmiany wart lokalnej samoobrony. Zamordowali od 70 do 100 Polaków i spalili blisko 200 budynków. Ocaleni z tej masakry przenieśli się do innych miejscowości, skąd przesiedlono ich na Ziemie Odzyskane. Sowieckie władze zlikwidowały tę wieś w 1949 roku.

Fundacja Wolność i Demokracja poinformowała, że w tej wsi odkryto mogiłę Polaków. Na swoim Twitterze napisała, że poszukiwania, w których brali udział polscy, a także ukraińscy specjaliści, trwały od maja. „Fundacji WiD udało się uzyskać zgodę na prowadzenie prac poszukiwawczych” – napisali.

 

Po kilkumiesięcznych poszukiwaniach, które często były prowadzone w trudnych warunkach i na niedostępnym terenie, zlokalizowali dół, w którym leżały szczątki zamordowanych. Na razie nie wiadomo, ile osób w nich spoczęło. Będzie to wiadomo dopiero po ekshumacji.
Minister w KPRM Michał Dworczyk poinformował, że poszukiwania prowadzili archeolodzy i antropolodzy z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym, przedstawiciele IPNu, ukraińscy archeolodzy, a także wolontariusze z fundacji Wolność i Demokracja i ZHP. Przypomniał też, że miejsce poszukiwań odwiedził w lipcu premier Mateusz Morawiecki.

Zdj. dzięki uprzejmości Fundacji Wolność i Demokracja
Szczątki ofiar

 

 

Minister kultury Piotr Gliński poinformował, że zgodnie z przepisami wystąpiono już do władz ukraińskich o zgodę na ekshumację. Jej celem, oprócz badań naukowych, będzie też godny pochówek ofiar. Gliński zauważył, że to pierwszy przypadek od 9 lat, w którym odkryto mogiłę Polaków, ofiar UPA, na Ukrainie.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP, Twitter Autor: WM
Fot. Fundacja Wolność i Demokracja

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij