zmusili do małżeństwa 6-latkę Świat

Rodzice zmusili do małżeństwa 6-latkę. Jest wyrok sądu

Rodzice i małżonek sześcioletniej dziewczynki wydanej pod przymusem za mąż zostali w poniedziałek skazani w Turcji na kary od 16 do 30 lat więzienia – podały tureckie media. Historia tej dziewczynki, a obecnie młodej kobiety, wstrząsnęła krajem w 2022 roku – relacjonuje AFP.

Rodzice zmusili do małżeństwa 6-latkę. Jest wyrok sądu

25-letnia obecnie H.K.G. – znana tylko z inicjałów bohaterka tej historii – złożyła skargę przeciw mężowi i rodzicom, a fragmenty jej pozwu zostały upublicznione pod koniec ubiegłego roku przez tureckiego dziennikarza.

Powszechne oburzenie wywołane tą sprawą skłoniło tureckie władze do wydania nakazu aresztowania ojca młodej kobiety, przewodniczącego ważnej muzułmańskiej organizacji religijnej, oraz innych pozwanych.

AFP zwraca uwagę, że przypadek H.K.G. rzuca światło na szczególne przywileje i wpływy, jakimi cieszą się w organizacje religijne w Turcji rządzonej przez konserwatywny, muzułmański rząd prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Według aktu oskarżenia rodzicom i mężowi H.K.G. udało się uniknąć wyroku, gdy po raz pierwszy 14-letnia małżonka złożyła władzom skargę dotyczącą wykorzystywania seksualnego.

Tureckie prawo stanowi, że osoba niepełnoletnia może “w wyjątkowych warunkach” zawrzeć “kontrakt małżeński” od 16. roku życia lub od 17. roku życia za zgodą rodziców. Jednak H.K.G. została zmuszona do ślubu religijnego, który nie ma mocy prawnej w Turcji.

Czytaj więcej:

Powiedział w teleturnieju, że jego małżeństwo było błędem. Teraz dostał dożywocie za zamordowanie żony

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij