Wiadomo, kiedy i jak zamachowiec z Brukseli znalazł się w Europie Najnowsze wiadomości ze świata

Wiadomo, kiedy i jak zamachowiec z Brukseli znalazł się w Europie

Ansa informuje, że Lassoued po przypłynięciu na Lampedusę przebywał we Włoszech, a potem – w Szwecji. Jego pobyt w tym kraju potwierdziły we wtorek władze w Sztokholmie.

Wiadomo, kiedy i jak zamachowiec z Brukseli znalazł się w Europie. Pochodzący z Tunezji sprawca poniedziałkowego ataku terrorystycznego w Brukseli, w którym zginęło dwóch szwedzkich kibiców piłkarskich, a trzeci został ranny, przypłynął łodzią w 2011 roku na włoską wyspę Lampedusa – podała we wtorek agencja Ansa. Według cytowanych przez nią źródeł zamachowiec Abdesalem Lassoued został uznany przez włoskie służby za osobnika zradykalizowanego i dlatego był obserwowany przez wywiad.

Jak zaznacza agencja, Tunezyjczyk wrócił potem do Włoch i został w 2016 roku uznany za osobą zradykalizowaną. Jak ustalono, wyraził wolę przyłączenia się do dżihadystów i udania się na front. Był obserwowany przez włoski wywiad. Następnie przeniósł się do Belgii.

Nie wyklucza się, dodaje Ansa, że zaatakował obywateli Szwecji z powodu niechęci do tego kraju, z którego, jak się przypuszcza, został wydalony.

Czytaj także:

“Le Monde”: po ataku terrorystycznym w Arras kwestia zaostrzenia ustawy imigracyjnej wraca na pierwszy plan

Po ataku nożownika w Arras kwestia zaostrzenia ustawy imigracyjnej wraca na pierwszy plan debaty we Francji – napisał we wtorek dziennik “Le Monde”. Szef MSW Gerald Darmanin ocenił, że nowe prawo umożliwiłoby deportację napastnika.

Sprawa zaostrzenia ustawy imigracyjnej jest opóźniana przez rząd Elisabeth Borne od jesieni 2022 roku. Powodem były m.in. intensywne protesty społeczne w związku z reformą emerytalną, ale przede wszystkim opór prawicowego ugrupowania Republikanie (Les Republicains), które nie zgadzało się na tekst rządowy.

Nowa ustawa imigracyjna “umożliwiłaby zniesienie ochrony terrorysty z Arras” – zaznaczył Darmanin. Według niego nowe prawo pozwoliłoby na deportację zabójcy.

“Le Monde” podkreśliło, że morderstwo nauczyciela w Arras przez wyznającego radykalny islam Czeczena sprawiło, iż “potrzeba szybkiego działania stała się oczywista”. Na Republikanach ciąży więc duża presja, aby poparli projekt rządowy, choć – jak zauważył dziennik – partia nie zamierza ustępować. “Obecnie tylko referendum w sprawie imigracji wydaje się akceptowalne dla Republikanów” – zaznaczono.

W liceum w Arras, na północy Francji, uzbrojony w nóż 20-letni Mohammed Moguczkow, obywatel Rosji pochodzący z Czeczenii, zabił w piątek rano nauczyciela, podcinając mu gardło. Ranił również kilka osób. Sprawca miał krzyczeć “Allahu Akbar” – podały francuskie media. W tej sprawie zatrzymano dotychczas 11 osób.

Po ataku szef MSW powiedział, że rząd chce przyspieszyć wydalenie 193 nielegalnych zradykalizowanych imigrantów.

Czytaj więcej:

Ewakuacja Pałacu Wersalskiego. Kolejny alarm bombowy we Francji

Źródło: PAP Autor: Z Rzymu Sylwia Wysocka/PAP
Fot. EPA/OLIVIER HOSLET

Polecane artykuły

Nie żyje gwiazda kultowego filmu “Krokodyl Dundee” 0 0

Nie żyje gwiazda kultowego filmu “Krokodyl Dundee”

Śmiertelne pobicie sportowca. Jest wyrok 0 0

Śmiertelne pobicie sportowca. Jest wyrok

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij