Ansa informuje, że Lassoued po przypłynięciu na Lampedusę przebywał we Włoszech, a potem – w Szwecji. Jego pobyt w tym kraju potwierdziły we wtorek władze w Sztokholmie.
Wiadomo, kiedy i jak zamachowiec z Brukseli znalazł się w Europie. Pochodzący z Tunezji sprawca poniedziałkowego ataku terrorystycznego w Brukseli, w którym zginęło dwóch szwedzkich kibiców piłkarskich, a trzeci został ranny, przypłynął łodzią w 2011 roku na włoską wyspę Lampedusa – podała we wtorek agencja Ansa. Według cytowanych przez nią źródeł zamachowiec Abdesalem Lassoued został uznany przez włoskie służby za osobnika zradykalizowanego i dlatego był obserwowany przez wywiad.
Nie wyklucza się, dodaje Ansa, że zaatakował obywateli Szwecji z powodu niechęci do tego kraju, z którego, jak się przypuszcza, został wydalony.
Czytaj także:
“Le Monde”: po ataku terrorystycznym w Arras kwestia zaostrzenia ustawy imigracyjnej wraca na pierwszy plan
Po ataku nożownika w Arras kwestia zaostrzenia ustawy imigracyjnej wraca na pierwszy plan debaty we Francji – napisał we wtorek dziennik “Le Monde”. Szef MSW Gerald Darmanin ocenił, że nowe prawo umożliwiłoby deportację napastnika.
Nowa ustawa imigracyjna “umożliwiłaby zniesienie ochrony terrorysty z Arras” – zaznaczył Darmanin. Według niego nowe prawo pozwoliłoby na deportację zabójcy.
“Le Monde” podkreśliło, że morderstwo nauczyciela w Arras przez wyznającego radykalny islam Czeczena sprawiło, iż “potrzeba szybkiego działania stała się oczywista”. Na Republikanach ciąży więc duża presja, aby poparli projekt rządowy, choć – jak zauważył dziennik – partia nie zamierza ustępować. “Obecnie tylko referendum w sprawie imigracji wydaje się akceptowalne dla Republikanów” – zaznaczono.
W liceum w Arras, na północy Francji, uzbrojony w nóż 20-letni Mohammed Moguczkow, obywatel Rosji pochodzący z Czeczenii, zabił w piątek rano nauczyciela, podcinając mu gardło. Ranił również kilka osób. Sprawca miał krzyczeć “Allahu Akbar” – podały francuskie media. W tej sprawie zatrzymano dotychczas 11 osób.
Po ataku szef MSW powiedział, że rząd chce przyspieszyć wydalenie 193 nielegalnych zradykalizowanych imigrantów.
Czytaj więcej:
Ewakuacja Pałacu Wersalskiego. Kolejny alarm bombowy we Francji