Kraj

Szef MON: Tusk kłamał; nie ma zgody na włączanie Wojska Polskiego w kampanię wyborczą

Nie ma zgody na włączanie Wojska Polskiego w kampanię wyborczą. Nie ma zgody, żeby wprowadzać chaos. To nieprawda, że dziesięciu wysokich rangą wojskowych złożyło dymisję w dowództwie generalnym. Donald Tusk kłamał – powiedział we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak.

“Nie ma zgody na włączanie Wojska Polskiego w kampanię wyborczą. Dziś Tusk kłamał mówiąc o tym, że dziesięciu wysokich rangą (wojskowych) złożyło dymisję w Dowództwie Generalnym. To jest informacja nieprawdziwa” – powiedział minister Błaszczak.

Szef MON zasugerował, że jego zdaniem, celem przedstawienia takiej informacji była chęć wywołania chaosu i zamętu. “Przypominam, w sytuacji, w której przy granicach Polski toczy się wojna” – mówił. “To jest działanie karygodne” – podkreślił.

Błaszczak ponownie zaznaczył, że nie wyraża zgody na “wciąganie” Wojska Polskiego w kampanię wyborczą. “Nie ma zgody na to, żeby wprowadzać chaos w Polsce, szczególnie w sytuacji zagrożenia. Zagrożenie jest realne” – powiedział szef MON.

“Jedyną skuteczną i dobrą odpowiedzią na zagrożenie jest wzmacnianie Wojska Polskiego i to konsekwentnie będziemy robić” – zadeklarował.

Prezydent Andrzej Duda mianował we wtorek gen. broni Wiesława Kukułę na stanowisko Szefa Sztabu Generalnego WP, a gen. dyw. Macieja Klisza na stanowisko Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Zmiany na stanowiskach dowódców Sił Zbrojnych RP. Andrzej Duda we wtorek w Pałacu Prezydenckim dokonał zmian na najwyższych stanowiskach dowódczych w Siłach Zbrojnych RP.Postanowieniem prezydent RP Andrzeja Dudy, gen. broni Wiesław Kukuła został mianowany na stanowisko Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który wcześniej został zwolniony ze stanowiska Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Gen. dywizji Maciej Klisz został mianowany przez prezydenta na stanowisko Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Tym samym prezydent zwolnił go ze stanowiska Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wcześniej prezydent RP zwolnił z dniem 10 października 2023 r. ze stanowiska Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmunda Andrzejczaka oraz ze stanowiska Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasza Piotrowskiego.

Źródło: PAP Autor: Katarzyna Herbut, Delfina Al Shehabi
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij