Świat

Uwaga na “płynący makaron”. Zatruło się już niemal tysiąc osób

862 osoby doznały zatrucia pokarmowego po zjedzeniu posiłku w restauracji serwującej tzw. płynący makaron – nagashi somen – w mieście Tsubata w prefekturze Ishikawa, leżącej w środkowej części japońskiej wyspy Honsiu – pisze w piątek dziennik “Asahi Shimbun”.

Nagashi somen to forma podawania cienkiego makaronu z mąki pszennej. Przepływa on w bieżącej lub źródlanej wodzie w długiej bambusowej rynnie wzdłuż restauracji. Klienci wyławiają go, używając pałeczek, zanurzają w sosie bulionowym i zjadają.Władze prefektury poinformowały w piątek, że otrzymały skargi od 1298 osób, które między 11 a 17 sierpnia, w okresie buddyjskiego święta zmarłych O-Bon, gościły w restauracji w Tsubata.

Klienci, którzy zjedli nagashi somen lub grillowanego w soli pstrąga górskiego, zaczęli odczuwać niepokojące objawy, co skłoniło władze do sprawdzenia wody źródlanej używanej przez restaurację. Wykryto w niej campylobacter, bakterię powodującej biegunkę.

U 892 z nich potwierdzono zatrucie. 22 osoby zostały hospitalizowane, choć u nikogo nie wystąpiły poważne objawy.

Restauracja planuje zakończyć działalność po wypłaceniu odszkodowania ofiarom.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij