Sport

Chińczycy ocenzurowali zdjęcie przytulonych biegaczek. Szokujący powód

Chiny ocenzurowały zdjęcie dwóch chińskich biegaczek. Cenzorom nie spodobały się ich numery startowe.

Obecnie w chińskim mieście Hangzhou trwają Igrzyska Azjatyckie, zgodnie z planem skończą się 8 października. Chiny wygrały dotychczas we wszystkich edycjach tej imprezy niemal 300 medalów.

Kolejny złoty medal przyniosła im Lin Yuwei, która startowała w biegu na 100 metrów przez płotki. Po wyścigu podeszła do niej inna chińska zawodniczka, Wu Yanni, i obie kobiety przytuliły się do siebie. Jak zauważyła telewizja BBC, zdjęcie tego momentu zostało ocenzurowane na Weibo, najpopularniejszym chińskim portalu społecznościowym. Zamiast niego pojawia się szary kwadrat.

Powodem tej cenzury były numery startowe zawodniczek, które na zdjęciu ułożyły się w liczbę 64. W Chinach jest to aluzja do masakry na placu Tian’anmen, podczas której komuniści wysłali wojsko na protestujących studentów, i która miała miejsce 4 czerwca 1989 roku. Według niektórych szacunków tego dnia zginęło ponad 2,5 tysiąca osób. Wszelkie odniesienia do tej masakry są w Chinach ściśle cenzurowane.

Źródło: Stefczyk.info na podst. BBC Autor: WM
Fot. PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij