W prywatnej kolekcji odnaleziono dwa nieznane dzieła Rembrandta. Są warte miliony Najnowsze wiadomości ze świata

W prywatnej kolekcji odnaleziono dwa nieznane dzieła Rembrandta. Są warte miliony

Na początku lipca dom aukcyjny Christie’s wystawi na sprzedaż dwa nieznane szerzej portrety autorstwa Rembrandta. Spodziewają się, że osiągną ogromną cenę.

Rembrandt Harmenszoon van Rijn jest jednym z najsłynniejszych holenderskich malarzy, działał w tzw. złotym wieku. Dwa niewielkie owalne portrety, które trafią wkrótce na aukcję, zostały przez niego namalowane w 1635 roku, cztery lata przed śmiercią. Są zachowane w świetnym stanie i odkryto je w prywatnej kolekcji w Wielkiej Brytanii. Były praktycznie nieznane w świecie sztuki – po raz ostatni wystawiono je publicznie 200 lat temu. Niektórzy historycy sztuki podejrzewają, że mogą być ostatnimi portretami jego autorstwa.

Portrety przedstawiają bogatego hydraulika z Lejdy Jana Willemsza van der Pluyma i jego żonę Jaapgen Carels. Ich syn Dominicus ożenił się z kuzynką Rembrandta Cornelią van Suytbroec. Ich jedyny potomek, Karel van der Pluym, był przyjacielem artysty i uwzględnił jego syna Titusa w swoim testamencie. W 1635 roku Rembrandt mieszkał z nimi po sąsiedzku.

Christie’s i niezależni eksperci z Rijksmuseum w Amsterdamie przeprowadzili śledztwa, aby potwierdzić ich autentyczność. Ich wynik był pozytywny. Co skądinąd dość wyjątkowe, udało im się także dokładnie ustalić ich losy. Były w posiadaniu rodziny van der Pluym do 1760 roku. Następnie trafiły do Warszawy, gdzie stały się częścią kolekcji hrabiego Wincentego Potockiego, a w 1820 roku trafiły do paryskiej kolekcji barona d’Ivry, z której trafiły do kolekci Jamesa Murraya, pierwszego barona Glenlyon. W 1824 roku wystawił je na aukcji, również w domu Christie’s. Nabyła je rodzina obecnych właścicieli, jej tożsamość nie została ujawniona.

Ujawnienie tych portretów spowodowało zrozumiałe poruszenie w świecie historyków sztuki. Zostały bowiem niemal doszczętnie zapomniane. Henry Pettifer, ekspert od dawnych mistrzów w Christies powiedział mediom, że nie wspominano o nich w ogóle w XIX i XX-wiecznej literaturze o Rembrandtcie. Jedynym odniesieniem do nich w ciągu ostatnich 200 lat było ich zdjęcie w jednej z holenderskich bibliotek, które zostało podpisane jako „kopia”. Rodzina, która je nabyła, nie była nawet pewna, że faktycznie zostały namalowane przez Rembrandta, i nie sprawdziła tego do momentu, w którym zainteresowali się nimi przedstawiciele domu aukcyjnego.

Zanim trafią na aukcję, portrety zostaną wystawione publicznie w Nowym Jorku i w Amsterdamie. Sama aukcja odbędzie się 6 lipca. Christie’s spodziewa się, że osiągną cenę od 5 do 8 milionów funtów.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN, Washington Post Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij