Świat

Austriaccy politycy zbojkotowali wystąpienie Zełenskiego. Zostawili po sobie tylko kartki

Ponad 20 posłów zbojkotowało wystąpienie Wołodymyra Zełenskiego w austriackim parlamencie. Gdy prezydent Ukrainy zabrał głos, na sali obrad zostały po nich jedynie kartki z napisem: „Przestrzeń dla pokoju”.

W czwartek za pośrednictwem łącza wideo prezydent Ukrainy uczestniczył w obradach austriackiego parlamentu. W wystąpieniu Wołodymyra Zełenskiego znalazły się podziękowania za pomoc humanitarną okazaną przez Austię oraz za wsparcie przy usuwaniu min lądowych. Zaprosił także polityków, aby udali się do Ukrainy i na własne oczy zobaczyli co zrobili rosyjscy żołnierze.

Nie wszyscy posłowie słuchali słów Zełenskiego. Ponad 20 deputowanych Wolnościowej Partii Austrii opuściło wówczas salę obrad. Na swoich miejscach zostawili jedynie tabliczki z logo partii i hasłami: „przestrzeń dla neutralności” i „przestrzeń dla pokoju”.

Przewodniczący partii, która opowiada się za neutralnością kraju na arenie międzynarodowej, jeszcze przed wystąpieniem ukraińskiego prezydenta zapowiadał, że jego ugrupowanie zorganizuje pewnego rodzaju bojkot.

W żadnym wypadku nie zamierzamy przykładać ręki do ataku na neutralność Austrii – powiedział Herbert Kickl. Deputowany dodał, że niższa izba parlamentu nie może zostać udostępniona „prezydentowi kraju znajdującego się w stanie wojny”.

Stacja BBC zwraca uwagę na zapis, który od 1955 roku widnieje austriackiej konstytucji. – Austria nigdy w przyszłości nie przystąpi do żadnych sojuszy wojskowych ani nie zezwoli na tworzenie na swoim terytorium baz wojskowych obcych państw – zastrzeżono w prawie.

Źródło: stefczyk.info/na podst.wprost Autor: MS
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij