Świat

Myśleli, że to kopia. Rodzinny obraz okazał się być wart fortunę

Francuską rodzinę czekała nielicha niespodzianka. Okazało się, że należący do niej od pokoleń obraz Pietera Bruegela Młodszego nie jest, jak im się wydawało, bezwartościową kopią.

Pewna rodzina z Francji – jej tożsamość nie została ujawniona – była w posiadaniu obrazu „Wiejski prawnik”, którego autorem był słynny flamandzki malarz Pieter Bruegel Młodszy. Rodzina weszła w jego posiadanie na początku XX wieku i przechodził z pokolenia na pokolenie, ale byli przekonani, że to bezwartościowa kopia.

W końcu rodzina zdecydowała się wystawić swój dom na aukcję. Zaprosili do siebie Malo Lussaca z domu aukcyjnego Daguerre Val de Loire, aby dokonał oceny jego wartości. Lussac dokonywał oceny pokoju telewizyjnego, kiedy jego uwagę przykuł wiszący za drzwiami zakurzony obraz. Szybko ustalił, że ma do czynienia z oryginałem.

Lussac jest przekonany, że ten obraz został kupiony jako oryginał, ale rodzina w końcu o tym zapomniała i uznała, że to mało wartościowa reprodukcja. Bruegel Młodszy zarabiał na życie głównie kopiując dzieła swojego ojca, a Wiejski Prawnik był jednym z jego najpopularniejszych oryginalnych dzieł. Odniósł tak wielki sukces, że artysta namalował go w wielu kopiach. Historycy sztuki podejrzewają, że było ich co najmniej 25, z czego odnaleziono już 19 – obraz z Francji jest dwudziesty.

Ich obraz jeszcze dzisiaj zostanie wystawiony na aukcji, Eksperci podejrzewają, że zostanie sprzedany za 600 do 800 tysięcy euro, ale obrazy o tak niecodziennej historii często osiągają na aukcjach ceny sporo większe od przewidywań.

Źródło: Stefczyk.info na podst. BBC Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij