Świat

W czasie relacji na żywo reporter dostrzegł dzieci stojące na gruzach zawalonych budynków

Jak poinformowała turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD), liczba ofiar śmiertelnych w południowo-wschodniej Turcji wzrosła do 1498, ranne są 7634 osoby. Co najmniej 815 osób zginęło też w Syrii, a 1315 jest rannych, o czym donosiło ministerstwo zdrowia w Damaszku. Ogrom tragedii obrazują nie tylko te przerażające liczby, ale także liczne filmy i relacje w mediach społecznościowych. Na przedstawionym niżej materiale wideo widać, jak w czasie relacji na żywo dla telewizji Al Arabiya English reporter zobaczył matkę z dziećmi na gruzach rozpadającego się na  jego oczach budynku. Nie wahał się ani chwili.

Podobnych scen i rozpadających się w mgnieniu oka budynków w całej Turcji było mnóstwo, bo jak przyznał Orhan Tatar, szef departamentu AFAD zajmującego się trzęsieniami ziemi, wstrząsy zniszczyły 2834 budynki. Wystąpiło także 120 wstrząsów wtórnych.

Jak szacują eksperci, trzeba oczekiwać, że “liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi znacznie wzrośnie”, jak powiedział agencji Reutera Rick Brennan, regionalny dyrektor ds. sytuacji kryzysowych. “Runęło wiele budynków w pierścieniu otaczającym epicentrum” – dodał.

Zagrożone są nie tylko budynki mieszkalne: Naci Gorur, ekspert od trzęsień ziemi w tureckiej Akademii Nauk, wezwał lokalnych urzędników do natychmiastowego sprawdzenia zapór wodnych w regionie pod kątem pęknięć, które mogłyby grozić katastrofalną powodzią.

Dyrektor Brennan z WHO zauważył, że ekipy ratunkowe mają trudności z dotarciem na miejsce, a budynki, które wciąż stoją mimo uszkodzeń, mogą zawalić się przy kolejnym wstrząsie wtórnym.

Wzrostu liczby ofiar – jak informuje katarska stacja telewizyjna Al-Dżazira – obawia się też profesor geofizyki na Uniwersytecie Króla Abdullaha w Arabii Saudyjskiej. “Należy spodziewać się dużych zniszczeń – powiedział Al-Dżazirze prof. Martin Mai – W przeszłości trzęsienia ziemi w Turcji doprowadzały do około 10-17 tys. ofiar śmiertelnych ze względu na technologie budowlane” – zauważył.

Pesymistyczne oczekiwania dzieli amerykańska służba geologiczna (US Geological Survey), która zwraca uwagę, że budynki w regionie stawiane są często z kruchego betonu, co czyni je “niezwykle podatnymi na wstrząsy”.

W regionie tylko część budynków ma elastyczną konstrukcję, która zwiększa ich odporność. Rozwiązania dla budynków wstrząsoodpornych podnoszą znacząco koszty – pisze portal Planradar.

W 2000 roku na właścicieli domów w Turcji nałożono obowiązek ubezpieczania nieruchomości od skutków trzęsienia ziemi, jednak mimo kampanii informacyjnych nie udało się w pełni go wdrożyć.

Źródło: Inf. własne/ Al Arabiya English / PAP/ Autor: red
Fot. Al Arabiya English

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij