Świat

“Andrej Babiš nie przemawia w naszym imieniu”. Ważna zapowiedź kandydata na prezydenta Czech

Były premier Andrej Babiš wywołał oburzenie zapowiedzią, że nie wysłałby czeskich wojsk do Polski w razie wojny. Zareagował na to drugi kandydat, generał Petr Pavel.

Babiš i Pavel są kandydatami w drugiej turze wyborów prezydenckich, która odbędzie się w piątek i sobotę. W niedawnej debacie telewizyjnej został zapytany o to, czy w razie wojny wysłałby czeskich żołnierzy na pomoc Polsce i państwom bałtyckim. „W żadnym wypadku nie wysłałbym naszych dzieci na wojnę” – stwierdził.

Na jego słowa zareagował drugi kandydat, emerytowany generał i były szef Komitetu Wojskowego NATO Petr Pavel. Na swoim twitterze zapowiedział, że w razie zwycięstwa z drugą wizytą zagraniczną – pierwszą wizytę prezydenci Czech tradycyjnie składają w Bratysławie – uda się do Warszawy. „Zdecydowałem, że jeśli zostanę prezydentem w moją drugą podróż udam się z wizytą do Polski, aby zapewnić naszego dobrego sąsiada i przyjaciół z krajów bałtyckich, że dotrzymujemy umów i że Andrej Babiš nie przemawia w naszym imieniu” – napisał na Twitterze.

„Swoim oświadczeniem, że z pewnością nie wysłałby naszych żołnierzy do Polski lub krajów bałtyckich, gdyby zostali zaatakowani, Babiš zignorował nasze zobowiązania sojusznicze i znacząco zagroził naszej wiarygodności i bezpieczeństwu” -dodał w kolejnym tweecie.

 

Źródło: Twitter Autor: WM
Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Polecane artykuły

0 0

Rosja planuje zalać Europę migrantami

0 0

Były poseł Konfederacji dostał stołek w państwowej spółce

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij