Gospodarka

“To jeden z największych funduszy, jakie udało nam się wynegocjować”. Polska dostanie miliardy euro

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda poinformował, że polski rząd wynegocjował przyznanie niemal 13 miliardów euro z funduszy unijnych. Zostaną przeznaczone m.in. na rozwój służby zdrowia i szkolnictwa.

12,9 miliarda euro, które udało się zdobyć rządowi, pochodzi z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społeczeństwa w latach 2021-2027. Puda zauważył, że to „jeden z największych funduszy, jakie udało nam się wynegocjować”. Dodał, że tę kwotę uzupełni 2,7 miliarda z budżetu państwa. Poinformował, że te środki zostaną wykorzystane na potrzeby rynku pracy, edukacji oraz polityki zdrowotnej. „Środki finansowe zainwestujemy także w działania, dzięki którym osoby o specjalnych potrzebach, będą mogły lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Te osoby będą mogły też liczyć na lepszą pomoc w życiu codziennym” – ujawnił.

Minister edukacji Przemysław Czarnek powiedział na tej samej konferencji, że przyznane jego resortowi 347 milionów euro zostanie wykorzystane w 100%. Głównie na szkolnictwo zawodowe, ministerstwo planuje szkolenia dla nauczycieli zawodów i rozwój programu doradztwa zawodowego. Pieniądze zostaną też wykorzystane na konkursy, które „będą pomagały w rozwoju zawodów istotnych dla naszej przyszłości”, unowocześnianie szkół poprzez np. e-materiały na zintegrowanej platformie informacyjnej czy też doposażenie poradni psychologiczno-pedagogicznych i szkolenia dla kadry.

Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że „środki z tej umowy będą wspierały kształcenie i budowanie projakościowego podejścia w systemie ochrony zdrowotnej”. Dodał, że zorganizowane dzięki nim szkolenia obejmą nie tylko lekarzy i pielęgniarki, ale cały personel.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij