Świat

Nowy Jork zostanie w rękach lewicy

Republikanie liczyli, że uda im się zdobyć stołek gubernatora Nowego Jorku. Tak się jednak nie stało, a kandydatka Demokratów zdobyła go jako pierwsza kobieta w historii.

Nowy Jork w ostatnich latach stał się twierdzą lewicy. Ostatnim jego republikańskim gubernatorem był George Pataki, który odszedł ze stanowiska w 2006 roku. Republikanie mieli jednak nadzieję, że w tym roku uda im się go odbić. W 2021 roku gubernator Andrew Cuomo odszedł za stanowiska po tym, gdy wyszło na jaw, że molestował kobiety. Wcześniej był bohaterem innego poważnego skandalu. W trakcie pandemii zdecydował, że chorzy na COVID pensjonariusze domów opieki będą do nich przyjmowani z powrotem. Spowodowało to ogromną ilość infekcji i niepotrzebnych zgonów. Nowy Jork miał też ogromny problem z falą przestępczości, zwłaszcza w samym NYC, gdzie niektórzy mieszkańcy twierdzili, że wróciły „dawne złe dni” lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, kiedy NYC był jednym z najniebezpieczniejszych miast na świecie.

Po rezygnacji Cuomo obowiązki przejęła jego zastępczyni Kathy Hochul, która wcześniej była przez rok kongresmanem. Od dnia objęcia władzy zaczęła przygotowywać się do wyborów. W prawyborach wyzwanie rzuciła jej skrajnie lewicowa stanowa prokurator generalna Letitia James, której śledztwa były istotnym powodem rezygnacji Cuomo, i którą polityk oskarżał publicznie o to, że zajęła się nim, bo chciała przejąć jego stołek. Ta jednak wycofała się z wyborów, aby powalczyć o reelekcję, i Hochul ostatecznie zdobyła aż 85% głosów.

Wyzwanie rzucił jej Republikanin Lee Zeldin, który od 2015 roku reprezentuje Nowy Jork w Izbie Reprezentantów. Hochul od początku była faworytem, ale sondaże pokazywały, że Zeldin radzi sobie nadspodziewanie dobrze. Im bliżej było wyborów, tym bardziej jej przewaga malała i Republikanie zaczęli wierzyć, że ich kandydat ma szansę.

Stało się jednak inaczej. Agencja AP ogłosiła, że Hochul zwyciężyła. Przy policzonych 97% głosów prowadzi nad Zeldinem 52,7% do 47,3%. Sam Zeldin jak na razie jednak nie wycofał się z wyborów i twierdzi, że dopóki nie zostaną policzone wszystkie głosy, to nadal ma szansę. Hochul zostanie pierwszą kobietą na stanowisku gubernatora Nowego Jorku w historii i pierwszym politykiem na tym stanowisku od czasu Franklina D. Roosevelta, gubernatora w latach 1929-1932, który nie urodził się w NYC lub jego bezpośredniej okolicy.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Politico Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij