Świat

„Jak żywcem palić ludzi”. Propagandowa książka ISIS w bibliotekach. To musiało się tak skończyć

Na bibliotecznych półkach w szwedzkim Göteborgu przez lata dostępna była książka, zawierająca treści propagandy Państwa Islamskiego. Dopiero, gdy sprawą zajęli się tamtejsi dziennikarze, literatura, mówiąca o tym, „jak żywcem palić ludzi pragnących demokracji” została wycofana.

Dziennikarze jednej ze szwedzkich stacji radiowych przyjrzeli się arabskiej literaturze, która od lat była ogólnodostępna w publicznych bibliotekach w Göteborgu. Wówczas dokonali szokującego odkrycie, bowiem w wielu miejscach czytelnicy mogli sięgnąć po książki, których strony wypełniała propaganda ISIS.

Na bibliotecznych półkach dziennikarze znaleźli pozycje, które uczą strategii Państwa Islamskiego. Na ich stronach opisano m.in. „jak żywcem palić ludzi pragnących demokracji”, czy instrukcję w jaki sposób „przemocą i krwią przejmować obszary, by budować nowe kalifaty”.

Interwencja szwedzkich dziennikarzy okazała się skuteczna. Gdy nagłośnili sprawę w mediach książka została wycofana z księgozbioru.

„Ta publikacja nie spełnia ustalonych przez władze kryteriów zarówno zakupu jak i wyboru książek i dlatego zdecydowaliśmy się ją usunąć” – wyjaśniła rzecznik władz Göteborga, Malin Lutz- Hålsjö.

Źródło: stefczyk.info/na podst.polsatnews Autor: MS
Fot. pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij