Prezydent Otwocka Jarosław Margielski od kilku dni jest na ustach całej Polski. Jako jeden z pierwszych włodarzy miast odpowiedział na apel prezesa PGE i sprowadził do Otwocka węgiel, by zapewnić mieszkańcom spokojną zimę. To jednak nie jedyna inicjatywa, która ma sprawić, że życie otwocczan będzie lżejsze. Margielski uruchomi w zarządzanym przez siebie mieście komunikację miejską. Co więcej, będzie ona bezpłatna!
Otwock to blisko 50-tysięczne miasto położone na południowy-wschód od Warszawy. Do tej pory mieszkańcy mieli do dyspozycji wyłącznie komunikację publiczną zarządzaną przez Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, która niejako “przy okazji” zahaczała o jedno z miast aglomeracji oraz linie prywatne. Teraz ma się to zmienić – Otwock będzie mieć swoje autobusy. Jak zapewnił prezydent Jarosław Margielski, Rada Miasta już zabezpieczyła środki i ogłosiła przetarg na zakup pojazdów.
– W Otwocku ruszy niebawem bezpłatna komunikacja miejska! 🚌 Przewidujemy uruchomienie dwóch linii autobusowych, przejazd każdą z nich zajmie ok. 50 minut. Wstępne wyznaczenie tras (załącznik graficzny w komentarzu) zostało opracowane tak, aby możliwie najskuteczniej skomunikować te miejsca i rejony Otwocka, przez które obecnie nie przebiega żadna inna trasa, a także wobec których operator linii prywatnych nie daje gwarancji, że będą funkcjonowały od dnia 1 stycznia 2023 r. Tyczy się to m.in. Mlądza, Świdra, Ługów czy osiedla “Morskie Oko”. Uruchomienie komunikacji miejskiej jest też kolejnym ważnym elementem rozwoju Otwocka, wpisującym się w działania podkreślające rekreacyjno-turystyczne walory naszego miasta. 🌊🌳 Tabor będzie składał się z 3 autobusów. Przejazdy będą bezpłatne – braliśmy pod uwagę wprowadzenie choćby minimalnych opłat za przejazd, lecz paradoksalnie wiązałoby się to z niewspółmiernie dużymi kosztami dla miasta (kasy, infrastruktura towarzysząca, systemy opłat i weryfikacji, dodatkowe etaty, itd.). Wobec tego zasadność wprowadzania opłat jest wątpliwa. 💰. W ubiegłym tygodniu Rada Miasta Otwocka podjęła stosowną uchwałę, zabezpieczając środki finansowe na zakup taboru, a dziś został ogłoszony przetarg na zakup autobusów! – poinformował na Facebooku Margielski.
Co warte zaznaczenia, prezydent nie kreuje się na bohatera i przyznaje, że początkowo rozważano wprowadzenie minimalnych opłat za przejazdy, ale po wyliczeniach uznano, że to się zwyczajnie nie opłaca, bo koszty wprowadzenia biletów byłby wyższe niż utrzymywanie komunikacji darmowej. Zresztą Otwock nie jest jedynym miastem, w którym zrezygnowano z opłat. W ubiegłym roku na podobny krok zdecydował się, m.in. Chełm, którego prezydent zapewnia, że to był strzał w dziesiątkę.
W komentarzach pod postem mieszkańcy nie kryją zadowolenia z decyzji władz Otwocka. Co więcej, większość z komentujących nie ukrywa szczerej sympatii do związanego z Prawem i Sprawiedliwością prezydenta Margielskiego. Spośród kilkuset komentarzy, większość to słowa uznania dla rządzącego od 2018 roku polityka.
“Niesamowita inicjatywa! Pierwszy Prezydent Otwocka, który dba o Mieszkańców i któremu się chce pracować dla Mieszkańców.”, “Panie Prezydencie z takimi ludźmi jak Pan nasza kochana Polska ma przyszłość. Serce się raduje, że taki młody człowiek jak Pan uczciwie i rzetelnie dba o własnych mieszkańców, bo oni są ważni dla dobrego gospodarza, a nie obrzydliwa polityka, która skłóca Polaków. Życzę Panu dalszej owocnej pracy dla własnych mieszkańców. Pozdrawiam”, “Niesamowite , nigdy w historii Otwocka nie było takiego prezydenta. Dziękuję za wszystko co zrobił Pan dla naszego miasta.” – to tylko kilka pierwszych “z brzegu”, które możemy przecztrać pod wpisem. Reszta jest w podobnym tonie, a tych krytycznych prawie nie ma.
Czy ktoś wyobraża sobie takie opinie pod wpisami Rafała Trzaskowskiego, Jacka Sutryka, Jacka Karnowskiego czy Aleksandry Dulkiewicz, których “praca” w ostatnim czasie chyba skupia się gównie na uczestniczeniu w antyrządowych inicjatywach? Może warto zakasać rękawy i brać przykład z takich ludzi jak Jarosław Margielski czy Jakub Banaszek (prezydent Chełma), a nie tylko narzekać na działania władz centralnych.