Kraj

Ołena Zełenska w pięknych słowach doceniła pomoc Polaków: Byliście pierwsi

Pierwsza dama Ukrainy podziękowała Polakom i polskim władzom za pomoc, którą ofiarują jej ojczyźnie podczas wojny. „Byliście pierwsi, którzy zrozumieli, że to wojna nie tylko przeciwko Ukrainie” – mówiła Ołena Zełenska podczas konferencji Warsaw Security Forum. Zwróciła się także do prezydenta Dudy i jego małżonki. 

We wtorek rozpoczęła się dwudniowa konferencja Warsaw Security Forum. Wydarzenie jest organizowane od 2014 roku przez Fundację Kazimierza Pułaskiego. Udział w konferencji biorą politycy i eksperci z zakresu bezpieczeństwa, a głównymi tematami tegorocznej edycji są m.in. wyzwania związane z trwającą wojną w Ukrainie, zagrożenia cybernetyczne oraz funkcjonowanie i rozwój NATO. Gościem specjalnym trwającej właśnie konferencji jest żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.

Podczas swojego wystąpienia pierwsza dama Ukrainy podziękowała za zaproszenie do Polski oraz za wszystko co Polacy zrobili dla Ukrainy podczas trwającej właśnie wojny.

„Byliście pierwsi, którzy zrozumieli, że to wojna nie tylko przeciwko Ukrainie. To wojna przeciwko podstawowym wartościom ludzkim, takim jak: prawo do wolności, domu, kraju, języka” – powiedziała Zełenska. Podkreśliła, że jej kraj broni nie tylko siebie, ale także świat przed tym, co niesie Rosja.

Zełenska wyraziła wdzięczność prezydentowi Andrzejowi Dudzie oraz jego żonie Agacie. Podziękowała również rządowi, parlamentowi i „każdemu polskiemu podatnikowi za ogromne wsparcie”.

Pierwsza dama Ukrainy podkreśliła, że ma świadomość, że niesiona pomoc to ogromna próba dla Polski i krajowej gospodarki. „Agresor z nami walczy rakietami, ale z wami prowadzi wojnę ekonomiczną. To wojna hybrydowa w rozmiarze światowym, a wy zajęliście stanowisko bezkompromisowe, oparte na zasadach” – powiedział gość specjalny Warsaw Security Forum.

Żona prezydenta Zełenskiego mówiła również, że wojna trwa, a jej kraj nadal potrzebuje pomocy wojskowej, finanswoej i humanitarnej. Jej zdaniem wsparcie Ukrainy, to „poważna inwestycja w bezpieczeństwo i stabilność regionu, Europy, całego świata”.

Uczestnicy docenili wystąpienie Ołeny Zełenskiej owacją na stojąco.

Źródło: stefczyk.info/na podst.tvp.info Autor: MS
Fot. PAP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij