Kraj

Zmarł Jerzy Urban

Zmarł Jerzy Urban. Miał 89 lat.

Urban urodził się w 1933 roku w rodzinie zasymilowanych łódzkich Żydów. W 1939 roku jego rodzina przeniosła się do Lwowa i przyjęła rosyjskie obywatelstwo. Karierę dziennikarską rozpoczął w 1951 roku w czasopiśmie “Nowa Wieś”. W 1955 roku przeszedł do “Po Prostu:, gdzie został rok później kierownikiem działu politycznego. Od 1961 roku był związany z “Polityką”, a także innymi tytułami prasowymi.

Mimo swoich kontaktów ze środowiskiem “Po Prostu”, Urban był przeciwnikiem Solidarności. W latach 1981-89 był rzecznikiem prasowym rządu, nazywano go Goebebbelsem stanu wojennego. Krytykował m.in. św. Maksymiliana Kolbe czy bł. Jerzego Popiełuszkę. Podanie o wstąpienie do PZPR złożył dopiero w 1989 roku, ale nie zdążono go rozpatrzeć.

W trzeciej RP był członkiem Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, a w latach 1999-2004 należał do SLD. Najbardziej znany był jednak z założonego w 1990 roku skandalizującego tygodnika NIE, który do 2002 roku był mocno związany z SLD, ale potem krytykował tę partię – zwłaszcza Leszka Millera i Aleksandra Kwaśniewskiego – za zdradę lewicowych ideałów.

O jego śmierci poinformował na Twitterze tygodnik NIE. Na razie nie ujawniono żadnych szczegółów. Informacje o jego śmierci potwierdziła w rozmowie z Onetem jego żona.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Onet.pl Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij