Podczas sesji Warszawskiej Rady Kobiet członkinie zaproponowały zmianę nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. Przedstawicielka środowisk osób z niepełnosprawnościami zaproponowała również zmianę nazwy placu Inwalidów.
Podczas pierwszego posiedzenia drugiej kadencji Warszawskiej Rady Kobiet, panie dyskutowały nad tematami, którymi zamierza zająć się Rada. Są to m.in. walka z przemocą, zdrowie (także reprodukcyjne), edukacja, wielokulturowość (i walka z wykluczeniem) oraz prawo-budżet-finanse.
Jak napisano w komunikacie stołecznego ratusza “pojawiła się też kwestia bieżąca – inicjatywa przemianowania Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet”. Postulowała to już Rada w I kadencji.
“Wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra wyjaśniała jednak, że prawdopodobnie w związku z tworzeniem Nowego Centrum Warszawy w krótkiej perspektywie rondo zostanie zastąpione przez skrzyżowanie. A upamiętnić prawa kobiet można będzie nazywając nowy obiekt, np. plac, który powstanie przed budowanym nieopodal Muzeum Sztuki Nowoczesnej” – podano w komunikacie.
Izabela Sopalska-Rybak, prezeska Fundacji Kulawa Warszawa zaproponowała natomiast zmianę nazwy Placu Inwalidów. “Zgadzam się z tym, że to nazwa obraźliwa dla osób z niepełnosprawnościami” – przyznała cytowana w komunikacie przewodniczącą Rady prof. Fuszara. Zapowiedziała, że Rada będzie chciała doprowadzić do zmiany nazwy placu.
Warszawska Rada Kobiet I kadencji została powołana w czerwcu 2019 roku. Pełni ona funkcje ekspercką, konsultacyjną, doradczą i inicjatywną przy Prezydencie Warszawy. 3 listopada 2021 r. została powołana kolejna kadencja Warszawskiej Rady Kobiet.
Kadencja członkiń Rady II kadencji trwa 3 lata, a jej pracami kieruje prezydium rady składające się z przewodniczącej i dwóch wiceprzewodniczących. Pełnomocniczką Prezydenta ds. kobiet jest zastępczyni Prezydenta Aldona Machnowska-Góra.
Rada i pełnomocniczka prezydenta m.st. Warszawy do spraw kobiet spotykają się nie rzadziej niż co 2 miesiące. W posiedzeniach rady może uczestniczyć prezydent Warszawy, osoba przez niego upoważniona lub na wniosek Rady inne zaproszone osoby z głosem doradczym – ekspertki lub eksperci, doradczynie lub doradcy, kierowniczki lub kierownicy biur i jednostek organizacyjnych Urzędu m.st. Warszawy.