Świat

Tego należało się spodziewać. Sterczewski i opozycja bohaterami białoruskiej propagandy

W białoruskiej telewizji pojawił się materiał propagandowy uderzający w Polskę. Retoryka nagrania jest zbliżona do poglądów wygłaszanych przez opozycję ws. kryzysu migracyjnego na granicy. Co ciekawe jednym z bohaterów całego nagrania jest poseł Koalicji Obywatelskiej Franciszek Sterczewski.

Od ok. 2 tygodni trwa kryzys migracyjny na granicy Polski i Białorusi. Po białoruskiej stronie koczuje grupa uchodźców, zwiększając mobilizację wśród polskiego wojska i służb granicznych, próbujących zapobiec zjawisku nielegalnego przekroczenia granicy. Od samego początku eksperci ostrzegają, iż jest to celowa prowokacja reżimu Łukaszenki i Putina, którzy próbują wywołać chaos na wschodniej flance UE (z podobnym problemem zmagają się również służby Litwy i Łotwy), a sami migranci stali się narzędziami w grze białoruskiego przywódcy. Od samego początku ostrzegano przed rozważnym podchodzeniem do całej sprawy, gdyż wszelkie nierozsądne próby pomocy będą mogły zostać wykorzystane jako element propagandy przeciwko państwu polskiemu.

Niestety w tym samym czasie zaobserwowaliśmy zaskakujące sceny, kiedy część polityków opozycji próbowała nielegalnie przekroczyć granicę, aby pomóc uchodźcom. Mowa tutaj m.in. o Klaudii Jachirze, Dariuszu Jońskim, Michale Szczerbie, Gabrieli Morawskiej-Staneckiej, a przede wszystkim Franciszku Sterczewskim, którego próba wbiegnięcia z torbą na białoruską stronę stała się hitem internetu.

Popis posła Koalicji Obywatelskiej spotkał się z uznaniem… białoruskiej telewizji, która wykorzystała słynne nagranie z zatrzymania polityka, a także fragment jego wypowiedzi w swym materiale uderzającym w polskich żołnierzy. Reżim Łukaszenki stara się przedstawić w materiale polskie służby, jako “bezdusznych ludzi, wykonujących na ślepo wszelkie rozkazy, niezależnie od ich treści”.

Źródło: Twitter Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij