Kraj

Ilu nielegalnych imigrantów próbowało dostać się do Polski? Porażające informacje od Straży Granicznej

Straż Graniczna poinformowała, że tylko w piątek doszło do 130 prób nielegalnego przekroczenia granicy między Białorusią i Polską. 40 nielegalnych imigrantów zostało zatrzymanych.

Straż Graniczna poinformowała, że w piątek dokonano zatrzymania 40 cudzoziemców którzy nielegalnie przekroczyli granicę między Białorusią i Polską. Rzeczniczka SG poinformowała że wśród zatrzymanych było 14 Syryjczyków i pięcioro Somalijczyków, tożsamość pozostałych jest właśnie ustalana. SG poinformowała także, że udaremnili 90 kolejnych prób nielegalnego przekroczenia granicy. „Zapowiada się pracowity weekend” – skomentowali.

Wśród zatrzymanych znalazł się również obywatel Syrii, który miał szwedzką kartę pobytu i przebywał na terytorium UE legalnie. Według ustaleń funkcjonariuszy przyjechał on busem pod granicę po jej polskiej stronie i chciał zabrać pozostałych nielegalnych imigrantów w głąb kraju lub dalej na zachód. W jego sprawie trwają obecnie czynności, ma zostać oskarżony o pomocnictwo.

Według informacji PAP tylko w sierpniu SG odnotowała niemal 3200 prób nielegalnego przekroczenia granicy między Polską i Białorusią. Strażnicy zatrzymali 950 cudzoziemców. Obecnie w strzeżonych ośrodkach przebywa 1100 osób. Od początku lipca SG przyjęła ponad 1,5 tysiąca wniosków o objęcie ochroną międzynarodową, procedura przyznania azylu trwa ok. pół roku. Rzeczniczka SG zaznaczyła, że osoby wnioskujące o ochronę, które dostały się do Polski legalnie, mogą czekać na decyzję w ośrodku otwartym lub pod wskazanym adresem.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij