Kraj

Dwa samoloty z polskimi żołnierzami z Afganistanu wylądowały w Warszawie. Szef MON: dziękuję za misję, którą wykonaliście wzorowo

Dwa samoloty Hercules z polskim żołnierzami, którzy wrócili z misji w Afganistanie wylądowały na wojskowym lotnisku w Warszawie. „Dziękuję za misję w Afganistanie, którą wykonaliście wzorowo” – powiedział do przybyłych żołnierzy, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Polski Kontyngent Wojskowy udał się do Afganistanu decyzją prezydenta Andrzeja Dudy. Polscy żołnierze mieli wesprzeć ewakuację afgańskich współpracowników Polski i innych krajów NATO. W czwartek Premier Mateusz Morawiecki przekazał informację, że tego dnia kończy się akcja ewakuacyjna przeprowadzana przez polskie służby.

Ewakuacja prowadzona przez polskie służby odbywała się wojskowymi samolotami z Kabulu do Uzbekistanu, skąd następnie cywilnymi samolotami PLL “LOT” ewakuowani dostawali się do Polski. Pierwszy samolot z osobami ewakuowanymi wylądował w Warszawie w środę 18 sierpnia. Ostatecznie ewakuowano wszystkich sześciu obywateli Polski, którzy zwrócili się do MSZ oraz kilkuset afgańskich współpracowników polskich służb. Polska ewakuowała także współpracowników państw sojuszniczych oraz instytucji międzynarodowych, w tym pracowników Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

W piątek na lotnisku wojskowym w Warszawie wylądowały dwa samoloty z polskimi żołnierzami, którzy powrócili z Afganistanu. Na lotnisku zostali przywitani przez szefa MON Mariusza Błaszczaka, który podziękował im za przeprowadzoną misję.

„Dziękuję za misję w Afganistanie, którą wykonaliście wzorowo” – powiedział Błaszczak. „Dziękuje za wasz profesjonalizm. Można powiedzieć, że jest to profesjonalizm najwyższej próby” – podkreślił szef MON. „Podjęliście się misji wymagającej, ale cóż, tak to jest, że tego rodzaju misje są misjami niełatwymi, ale wy już na niejednej takiej niełatwej misji byliście. Jesteście świetnie wyszkoleni, prezentujecie odpowiednią postawę, wysokie morale, służycie Polsce, bo ta służba to jest służba Polsce – w ten sposób dbamy o bezpieczeństwo naszej ojczyzny daleko poza granicami naszego kraju” – mówił minister.

Źródło: stefczyk.info/na podst.PAP Autor: MS
Fot. Twitter/Ministerstwo Obrony Narodowej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij