Kraj

„To bardzo dobra wiadomość dla Polski”. Orlen podpisał porozumienie ws. morskich farm wiatrowych

PKN Orlen i GE Renewable Energy podpisały porozumienie o strategicznym partnerstwie, które ma wzmocnić spółkę w staraniach o nowe koncesje na farmy wiatrowe na Bałtyku. „To historyczny moment, który będzie zmieniał Polskę na dziesięciolecia a może i stulecia” – ocenił Jacek Sasin.

W środę podpisano porozumienie o strategicznym partnerstwie między spółkami PKN Orlen i GE Renewable Energy. Współpraca ma wzmocnić polski koncern w staraniach o nowe koncesje na farmy wiatrowe na Bałtyku. Polska spółka posiada obecnie jedną koncesję na farmę o mocy do 1,2 GW, na której realizowany jest projekt Baltic Power. Jak podkreślił PKN Orlen, koncern planuje pozyskać kolejne lokalizacje w nadchodzącym postępowaniu koncesyjnym. Pomóc ma w tym wykorzystanie wiedzy i doświadczenia własnego oraz Renewable Energy.

Orlen zaznaczył, że GE Renewable Energy to jeden z wiodących producentów turbin dla morskich elektrowni wiatrowych.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ocenił, że ekonomia skali ma zasadnicze znaczenie dla łańcuchów dostaw i montażu finansowych „tak strategicznego procesu, jak morska energetyka wiatrowa”. „Do tego procesu potrzebny jest międzynarodowy partner z wielkim doświadczeniem, taki jak GE Renewable Energy” – poinformował. Jak zaznaczył Obajtek, GE ma w Polsce fabryki i je rozbudowywuje.

Przy okazji podpisania porozumienia wicepremier Jacek Sasin oświadczył, że wspomniane porozumienie to krok w kierunku zdobywania nowych technologii i doświadczeń międzynarodowych koncernów, korzystne dla obu stron.

„To historyczny moment, który będzie zmieniał Polskę na dziesięciolecia a może i stulecia” – ocenił Sasin. Wicepremier przypomniał, że Orlen wchodzi w nowe obszary działalności, jak chociażby morska energetyka wiatrowa, a sama spółka wkrótce jeszcze bardziej się powiększy.

Zdaniem wicepremiera „strategiczne partnerstwo w offshore to bardzo dobra wiadomość dla Polski – wejście nowych technologii i nowe miejsca pracy”.

Źródło: stefczyk.info/na podst.PAP Autor: MS
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Atak nożownika w szpitalu. Odwiedzający zaatakował pacjentkę

0 0

Odkryto nowy gigantyczny gatunek węża

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij