Kraj

Sytuacja na granicy to element wojny hybrydowej. “Tego typu działanie jest odbierane jako akt nieprzyjazny wobec całej wspólnoty”

Osoby, które od kilkunastu dni koczują przy granicy polsko-białoruskiej, są elementem wojny hybrydowej prowadzonej przez Alaksandra Łukaszenkę przeciwko Unii Europejskiej” – mówił w piątek europoseł PiS Karol Karski. Podkreślał jednocześnie, że Unia wspiera ochronę granic zewnętrznych.

Europoseł był pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o status prawny grupy osób koczujących od kilkunastu dni w lesie w Usnarzu Górnym przed granicą Białorusi z Polską. Nie mogą wejść do Polski, ani cofnąć się na Białoruś.”Te osoby są elementem wojny hybrydowej prowadzonej przez Alaksandra Łukaszenkę przeciwko Unii Europejskiej” – powiedział Karski. Dodał, że są to osoby sprowadzane przez reżim Alaksandra Łukaszenki z Iraku. “Przylatują specjalnym mostem lotniczym, który został otworzony między Irakiem a Białorusią. Następnie są przez służby białoruskie transportowane na granicę Unii Europejskiej” – dodał.

“Stanowisko Unii Europejskiej jest jasne, wyrażone wczoraj m.in. przez rzecznika Komisji Europejskiej: tego typu działanie jest odbierane jako akt nieprzyjazny wobec całej wspólnoty. Unia wspiera ochronę granic zewnętrznych” – podkreślił europoseł.

Karski mówił także, że osoby te próbują nielegalnie przekroczyć granicę, natomiast – jak wyjaśnił – nie mogą one nabyć statusu uchodźcy, ponieważ zgodnie z Konwencją Genewską nie jest karalne wyłącznie przekroczenie pierwszej granicy państwa, na terenie którego te osoby czują się zagrożone, w celu wyjazdu do państwa bezpiecznego.

“Te osoby posiadają wizy białoruskie, te osoby przyleciały legalnie na Białoruś za zgodą państwa białoruskiego i nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystały z dobrodziejstw i gościnności państw, na terenie których się wcześniej znajdowały” – powiedział europoseł.

Od kilku dni media donoszą o grupie osób koczujących przy granicy polsko-białoruskiej. Zdaniem przedstawicieli rządu zwiększenie liczby cudzoziemców na granicy jest konsekwencją celowych działań prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki.

“Bardzo szczerze współczuję uchodźcom, którzy znaleźli się w niezwykle trudnej sytuacji, ale należy wyraźnie zaznaczyć, że są oni politycznym instrumentem i narzędziem w ręku białoruskiego reżimu Łukaszenki. Polska nie ulegnie temu szantażowi i będzie reagować w sposób stanowczy. Granica z Białorusią jest patrolowana przez Straż Graniczną i wojsko. Nigdy nie zgodzimy się na tego typu szantaż i UE zdaje sobie z tego sprawę. Musimy wypracować nowe procedury w skali całej Unii Europejskiej, bo metody, które były wcześniej stosowane były błędne i prowadziły donikąd” – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: PAP Autor: Daria Kania
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Wykopała w ogrodzie kamień. Czekało ją niecodzienne odkrycie

0 0

Rosyjska ambasada grozi Szwecji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij