Świat

Szokujące doniesienia. Joe Biden kompletnie zignorował ostrzeżenia amerykańskiego wywiadu ws. talibów?

Joe Biden jeszcze w lipcu otrzymywał raporty ze strony amerykańskiego wywiadu oceniające, iż talibowie w niedługim czasie będą planowali przejęcie Afganistanu – informuje “New York Times”. Jednak prezydent Stanów Zjednoczonych miał zupełnie pominąć te doniesienia.

Na głowę polityka z ramienia Partii Demokratycznej zsunęła się ogromna lawina krytyki, spowodowana obecnie trwającym kryzysem w Afganistanie, gdzie do władzy po ponad 20 latach ponownie doszli talibowie. Wielu ekspertów, a także dziennikarzy nie ma wątpliwości – to jedna z największych kompromitacji Stanów Zjednoczonych w dziejach, porównywana z niesławną ucieczką z Sajgonu podczas upadku Wietnamu Południowego.

Biden zapewniał, że ws. Afganistanu nic więcej nie dało się zrobić, a winą za obecny rozwój sytuacji w tym państwie ponosi jego poprzednik Donald Trump, który podjął decyzję o stopniowym wycofywaniu wojsk z tego kraju, co było wynikiem negocjacji pomiędzy jego współpracownikami, a talibami. Tymczasem, według “New York Times” USA miało możliwości, aby powstrzymać przewrót afgański, nim do niego doszło. Jeszcze w lipcu amerykański wywiad posiadał szczegółowe dane, analizy oraz prognostyki dotyczące najbliższej przyszłości tego azjatyckiego państwa. Zgodnie z nimi ryzyko przejęcia władzy przez islamskich radykałów oraz szybkiego upadku afgańskiej armii było bardzo wysokie, jednocześnie oceniając, iż do próby przejęcia kontroli nad Afganistanem dojdzie w ciągu najbliższych tygodni.

Bazowano przede wszystkim na danych dotyczących ostatnich działań talibów, którzy jeszcze w lipcu zdołali przejąć kilka dystryktów Afganistanu, jednocześnie oblegających kilka kluczowych miast, co miało znacząco utorować im drogę do przejęcia Kabulu. W sporządzonych dokumentach wskazywano, iż fundamentaliści wyciągnęli wnioski z historii. “Tym razem, według raportu, grupa bojowników najpierw zabezpieczy przejścia graniczne, zarekwiruje stolice prowincji i przejmie północną część kraju, zanim ruszy na Kabul, co okazało się trafne” – pisze nowojorska gazeta.

Raporty trafiły na biurko prezydenta USA, który miał je zupełnie zignorować. Biden stał na stanowisku, zgodnie z którym realizacja tego pesymistycznego scenariusza jest “mało prawdopodobna”. Co więcej publicznie zdeklarował, iż rząd w Afganistanie prawdopodobnie nie upadnie i zapewnił, że Stany Zjednoczone nie powtórzą błędów z Wietnamu, przeprowadzając ewakuację bez zbędnej paniki. Zdaniem “New York Times” to właśnie postawa Demokraty oraz jego administracji, ignorujących ostrzeżenia, doprowadziła do obrazków, jakie od kilku dni obserwujemy w azjatyckim kraju.

Według nowojorskiej gazety przyczyną takiej postawy gabinetu Joe Bidena miał być fakt, iż wiele kluczowych decyzji dotyczących wycofania wojsk zapadło jeszcze przed lipcem. Wówczas posiłkowano się wcześniejszymi danymi wywiadu, który twierdził, iż afgański rząd powinien utrzymać się przy władzy jeszcze ok. 2 lata.

Źródło: Stefczyk.info na podst. New York Times Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Atak nożownika w szpitalu. Odwiedzający zaatakował pacjentkę

0 0

Odkryto nowy gigantyczny gatunek węża

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij