Świat

To zdjęcie podbija internet. Ta sama dziennikarka przed i po zajęciu Kabulu przez talibów

Dziennikarka Clarissa Ward od 6 lat jest jedną z najbardziej znanych zagranicznych korespondentek amerykańskiej telewizji CNN. Relacjonowała m.in. tragiczne wydarzenia w Syrii, zamach stanu w Mjanmie, a w 2019 roku była pierwszą dziennikarką, która prowadziła relację Afganistanu z terenów zajmowanych przez talibów. W 2021 roku powróciła do tego kraju, by przedstawić sytuację, w jakiej znalazło się państwo, po przejęciu władzy przez ortodoksyjnych islamistów.

Choć w swoich relacjach Ward przekonuje o pozytywnym stosunku talibów do zagranicznych mediów i odcina się od radykalnych osądów na temat reżimu, zestawienie jej zdjęć sprzed i po zajęciu Kabulu wiralowo roznosi się po sieci, jako przykład radykalizacji nastrojów w stolicy Afganistanu. Na pierwszym z nich, dziennikarka ubrana jest w normalny zachodni strój, na kolejnym ma już na sobie abaję i hidżab.

Sama reporterka podkreśla, że zestawianie tych dwóch zdjęć jest bezzasadne i krzywdzące i wyjaśnia, że zostały one wykonane w różnych okolicznościach – jedno na prywatnej posesji, drugie w centrum miasta. Jednak nie ulega wątpliwości, że obraz jest bardziej sugestywny niż słowa.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij