Kraj

Robert Biedroń: Na mój wniosek we wrześniu odbędzie się debata na temat lex TVN i wolności mediów w Polsce

W Parlamencie Europejskim m.in. na mój wniosek we wrześniu odbędzie się debata na temat lex TVN i wolności mediów w Polsce – powiedział we wtorek europoseł Robert Biedroń.

Biedroń w TVN24 wskazywał, że jednym z fundamentów Unii Europejskiej jest ochrona wolności słowa i swoboda funkcjonowania wolnych mediów.

“Dlatego w Parlamencie Europejskim m.in. na mój wniosek na początku września odbędzie się debata na temat m.in. lex TVN, wolności mediów w Polsce. To będzie ważny moment, w którym Parlament Europejski podejmie decyzje i stanowisko w sprawie niestety dzisiaj poważnego zagrożenia, jeżeli chodzi o funkcjonowanie wolnych mediów w Polsce” – powiedział.

Dodał, że debata odbędzie się 13 lub 14 września.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 roku przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc.

Na posiedzeniu 11 sierpnia Sejm przyjął dwie poprawki zgłoszone przez PiS. Pierwsza z nich zakłada, że koncesje udzielone podmiotom, o których mowa w ustawie, a które wygasają w okresie dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie tego przepisu, zostają przedłużone na okres siedmiu miesięcy od dnia upływu terminu obowiązywania koncesji, a trwające w stosunku do tych podmiotów postępowania dotyczące udzielenia koncesji zostają zawieszone na czas siedmiu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Druga poprawka zakłada, że przepis ten wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy, a nie – jak cała ustawa – po upływie 30 dni od ogłoszenia.

Zgodnie z intencją projektodawców, obecnie toczące się procesy koncesyjne nie będą musiały być rozstrzygane, ponieważ jest dany czas na dostosowanie się nadawców do doprecyzowanego prawa.

PiS zamierza w Senacie zgłosić również poprawkę, która liberalizuje dotychczasowe przepisy. Dotyczy ona nadawania satelitarnego. Nadawca, który będzie się ubiegał o koncesję satelitarną, nie będzie musiał spełniać wymogu 49 proc. kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Źródło: PAP Autor: Olga Zakolska
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij