Świat

Niemcy ewakuowali siedem osób z Afganistanu. “Nie można było zrobić nic więcej”

Rzecznik niemieckiego MSZ powiedział we wtorek, że w nocy siedem osób ewakuowano lotem z Kabulu. Dodał, że ze względu na chaos na lotnisku i regularną wymianę ognia na miejscu nie można było ewakuować większej liczby osób.

“Ze względu na chaos na lotnisku i regularną wymianę ognia w punkcie dostępu nie było (…) pewności, że kolejni obywatele Niemiec i inne osoby, które mają być ewakuowane, będą mogli w ogóle dostać się na lotnisko bez ochrony Bundeswehry” – przekazał rzecznik.”Partnerzy odpowiedzialni za bezpieczeństwo w porcie lotniczym nie umożliwili przyjęcia osób przebywających w cywilnej części lotniska” – poinformowało ministerstwo. Jak dodano, samolot “musiał również po krótkim czasie opuścić Kabul ze względu na wymogi bezpieczeństwa partnerów”.

Z powodu “bardzo niebezpiecznej sytuacji na drogach dojazdowych do lotniska, szczególnie wieczorem i w nocy, niedopuszczalnym zagrożeniem dla życia i zdrowia byłoby wezwanie osób na miejscu do ewakuacji na lotnisko przed wydaniem zgody na lądowanie i przed zabezpieczeniem dostępu przez siły Bundeswehry” – podkreśla MSZ.

“Przy wsparciu sił Bundeswehry, które obecnie przybyły do Kabulu, pracujemy pod dużą presją, aby umożliwić (wyjazd z Afganistanu – PAP) pierwszym grupom ewakuacyjnym w ciągu najbliższych kilku godzin” – zapewnił rzecznik MSZ.

 

Źródło: PAP Autor: Z Berlina Berenika Lemańczyk 
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij