Świat

Trzęsienie ziemi w Haiti zabiło niemal 1300 osób. Teraz zbliża się do niego tropikalny sztorm

Liczba ofiar sobotniego trzęsienia ziemi na Haiti wzrosła do niemal 1300 osób. Tymczasem do tego państwa zbliża się tropikalny sztorm.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 miało miejsce w sobotę. Agencja Obrony Cywilnej Haiti poinformowała, że odnaleziono już zwłoki 1297 osób a kolejne 5700 osób odniosło rany. Obydwie liczby raczej na pewno wzrosną wraz z postępami akcji ratunkowej. Wstrząsy zniszczyły też niemal 13,7 tysiąca domów i uszkodziły drugie tyle.

Akcja ratunkowa od początku jest bardzo trudna. Największym problemem jak na razie jest przemoc ze strony niezwykle silnych na Haiti gangów, które otwarcie atakują i porywają ratowników. Problemem jest również to, że wielu mieszkańców Haiti – także tych, którzy powinni nieść pomoc innym – oddaje się szabrowi.

Teraz pojawił się kolejny problem. Do południowego wybrzeża Hispanioli – wyspy na której leży Haiti i Dominikana – zbliża się bowiem tropikalna depresja Grace. Meteorolodzy przewidują, że być może jeszcze dzisiaj przyniesie ze sobą tropikalną burzę. W niektórych rejonach spodziewane jest nawet 38 centymetrów deszczu.

Jerry Chandler, szef agencji obrony cywilnej powiedział mediom, że bardzo go to martwi gdyż burza znacznie utrudni akcję ratunkową. Wiele osób martwi się również tym, że deszcze spowodują gwałtowne powodzie i lawiny błota, a to pociągnie za sobą kolejne ofiary.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN Autor: WM
Fot. PAP/EPA/Ralph Tedy Erol

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij