Świat

Izraelska policja zastrzeliła czterech Palestyńczyków. Odpowiedzieli im rakietami

Palestyński Islamski Dżihad wystrzelił dwie rakiety na Izrael ze Strefy Gazy. Wcześniej obiecali Żydom zemstę za zabicie czterech Palestyńczyków przez izraelską policję.

W nocy z niedzieli na poniedziałek nieumundurowany oddział izraelskiej policji granicznej miał podjąć próbę aresztowania mężczyzny oskarżonego o terroryzm w mieście Jenin w okupowanym przez Żydów zachodnim brzegu. Nie jest do końca jasne co zaszło potem. Żydzi twierdzą, że zostali ostrzelani przez terrorystów i odpowiedzieli ogniem, ale zdaniem Palestyńczyków to oni strzelali jako pierwsi, bez żadnej prowokacji. W incydencie życie straciło czterech Palestyńczyków a piąty walczy o życie.

W poniedziałek organizacja Islamski Dżihad przysięgła, że pomści ich śmierć. „Krew zmarłych nie będzie przelana na marne a terroryzm Izraela nie wystraszy Palestyńczyków” – powiedzieli. Wkrótce potem w mieście Sderot i w innych osadach w pobliżu granicy Izraela z Gazą zawyły syreny ostrzegające przed ostrzałem rakietowym. Palestyńczycy odpalili w stronę tzw. Państwa Żydowskiego dwa pociski. Jeden z nich został zestrzelony przez tarczę antyrakietową Żelazna Kopuła. Na razie nic nie wiadomo o ofiarach drugiej. To był pierwszy atak rakietowy od majowego konfliktu między oboma państwami.

Wygląda jednak na to, że to dopiero początek kolejnego konfliktu. Palestyńczycy oskarżają Izrael o to, że ten wstrzymuje fundusze i materiały budowlane, które Katar przekazał na odbudowę Strefy Gazy po ostatnim konflikcie. Hamas grozi, że nie zawaha się przed eskalacją jeśli nie trafią do Palestyny w ciągu najbliższych dni. Przedstawiciele palestyńskich frakcji jeszcze dzisiaj mają się spotkać i przedyskutować ewentualną odpowiedź.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Guardian, Haaretz Autor: WM
Fot. PAP/EPA/ALAA BADARNEH

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij