Świat

Amerykanie wstrzymali ewakuację z Afganistanu. Na lotnisku padły strzały, są ofiary śmiertelne

Amerykanie wstrzymali loty ewakuacyjne z Afganistanu. Powodem były setki Afgańczyków, którzy chcąc uciec przed Talibami wdarli się na płytę lotniska.

Loty ewakuacyjne były prowadzone z Lotniska Międzynarodowego Hamid Karzai w Kabulu. W mediach społecznościowych pojawiają się wstrząsające nagrania przedstawiające setki Afgańczyków, którzy chcąc się wydostać z kraju wdarli się na lotnisko. Wchodzą na prowadzące ewakuację samoloty, próbują je łapać lub blokować podczas startu. Co najmniej dwóch spadło i straciło życie po tym, gdy próbowali się ukryć w podwoziu amerykańskiego transportowca.

Jak donoszą media pilnujący ewakuacji amerykańscy żołnierze otwarli ogień w powietrze aby zniechęcić tłum, ale nie przyniosło to rezultatów. Telewizja CBS ujawniła też w oparciu o anonimowe źródła, że żołnierze zastrzelili dwóch Afgańczyków, którzy wdarli się na lotnisko z bronią w ręku i nie chcieli jej rzucić.

Ostatecznie loty wojskowe i czarterowe z ewakuowanymi cywilami zostały wstrzymane. Po jakimś czasie je wznowiono, ale media informują, że szybko zostały wstrzymane ponownie. Dwa niemieckie samoloty, które miały pomóc w ewakuacji, w związku z chaosem na lotnisku utknęły w Baku (Azerbejdżan), gdzie wylądowały aby pobrać paliwo.

Źródło: Stefczyk.info na podst. The Hill Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Atak nożownika w szpitalu. Odwiedzający zaatakował pacjentkę

0 0

Odkryto nowy gigantyczny gatunek węża

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij