Kraj

“Wykorzystywanie tej tragedii na potrzeby partyjnych interesów jest karygodne i nieodpowiedzialne”. Premier ostro odpowiedział Izraelowi

Izrael ostro zareagował na podpisanie przez prezydenta Dudę nowelizacji Kpa. Premier Mateusz Morawiecki odpowiedział im w mocny sposób na swoim Facebooku.

W swoim wpisie premier podkreślił, że głównym celem tej nowelizacji było powstrzymanie dzikiej reprywatyzacji. Przypomniał, że z powodu obowiązywania w polskim prawie przepisów pozwalających na bezterminowy „zwrot” nieruchomości dziesiątki tysięcy ludzi wyrzucono z domów w których mieszkali całe życie – a te zostały często przejęte na podstawie fałszywych dokumentów i korupcji przez umocowanych politycznie oszustów i zwykłych gangsterów. „Głośno było o sprawach, w których sądy przekazywały kamienice 130-latkom” – przypomniał – „Te sprawy to nie był wypadek przy pracy – na tym polegał cały system”. „Zatrzymaliśmy to, uchwalając ustawę, która przywraca w Polsce elementarną sprawiedliwość i praworządność” – napisał premier. Podkreślił, że zgodnie z nowymi przepisami każdy, kto stracił majątek ma prawo do odszkodowania, ale nie może domagać się aby inni ludzie byli wyrzuceni z domów. „Sprzeciw innych krajów nie może zatrzymać naprawy państwa” – stwierdził.

Premier przypomniał, że izraelscy politycy od lat oskarżają fałszywie Polskę o współudział w Holokauście. „Nigdy nie będzie na to naszej zgody, zawsze będziemy bronić dobrego imienia Polski. Nigdy nie pozwolimy też, aby instrumentalnie wykorzystywano pamięć zabitych przez Niemców milionów Polaków i polskich Żydów do dzisiejszych politycznych interesów, do budowy partyjnego poparcia w polityce wewnętrznej, do wywoływania niechęci i nienawiści części izraelskiej opinii publicznej do Polski” – podkreślił wyrażając nadzieję, że w tej sprawie rząd i opozycja będą mówić jednym głosem gdyż „chodzi tu o interes Polski, wszystko inne powinno zejść na dalszy plan”.

Premier stwierdził również, że decyzja Izraela o obniżeniu rangi dyplomatycznej reprezentacji w Warszawie jest bezpodstawna i nieodpowiedzialna a słowa izraelskiego ministra spraw zagranicznych Jaira Lapida „budzą oburzenie każdego uczciwego człowieka”. „Nikt, kto zna prawdę o Holokauście i cierpieniach Polski w czasie II wojny światowej, nie może godzić się na taki sposób prowadzenia polityki. Wykorzystywanie tej tragedii na potrzeby partyjnych interesów jest karygodne i nieodpowiedzialne” – napisał premier – ”Jeżeli rząd Izraela nadal będzie w ten sposób atakował Polskę, będzie to miało również bardzo negatywny wpływ na nasze relacje – zarówno dwustronne, jak i te na forach międzynarodowych”.

Premier skrytykował również to, jak Izraelczycy potraktowali ambasadora Marka Magierowskiego, który „od trzech lat wykonuje na miejscu ogromną pracę na rzecz budowy dobrych stosunków między naszymi narodami”. Stwierdził, że konsekwencją ostatnich agresywnych działań Izraela jest wzrost nienawiści do Polski i Polaków, wobec czego podjął decyzję o bezpiecznym transporcie do Polski jego dzieci. „Polska nigdy nie zostawia swoich dyplomatów w potrzebie” – podkreślił.

Źródło: Facebook Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij