Świat

Talibowie wkroczyli do Kabulu! Personel UE ewakuowany do “bezpiecznego miejsca”

Talibowie zaczęli wkraczać z różnych kierunków do stolicy Afganistanu, Kabulu – podaje w niedzielę rano afgańskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Nieco wcześniej afgańscy urzędnicy podali, że talibowie zajęli Chost, stolicę prowincji o tej samej nazwie.

Talibowie, którzy w niedzielę rano zaczęli wkraczać z różnych kierunków do stolicy Afganistanu, Kabulu, są już na jego przedmieściach. Urzędnik NATO przekazał Reuterowi, że część personelu z UE ewakuowano do “bezpiecznego miejsca” w Kabulu.

Przywódcy talibów przebywający w Katarze nakazali im powstrzymanie się od przemocy w Kabulu i zezwolenie wszystkim, którzy chcą, na wyjazd z miasta. Wezwali kobiety w Kabulu, by schroniły się w bezpiecznych miejscach.

Rzecznik talibów powiedział w niedzielę rano, że otrzymali oni rozkaz, by pozostać u bram Kabulu i nie wkraczać do miasta. Oznajmił, że nie chcą oni krzywdzić ani zabijać “niewinnych afgańskich cywilów”.

“Nie chcemy, by nawet jeden afgański cywil został zraniony lub zabity, gdy przejmiemy kontrolę, ale nie ogłosiliśmy zawieszenia broni” – powiedział agencji Reutera przedstawiciel talibów.

AFP podaje jednak, powołując się na mieszkańców miasta, że talibowie weszli do stolicy.

TASS napisał, że afgański rząd podjął negocjacje z talibami o pokojowym przekazaniu władzy. Wkrótce potem rzecznik talibów oznajmił, że trwają zabiegi o “pokojowe poddanie Kabulu”.

Kancelaria prezydenta Afganistanu Aszrafa Ghaniego poinformowała na Twitterze, że siły rządowe “mają sytuację pod kontrolą”.

Według AFP siły talibów są już stolicy kraju, słychać strzały na przedmieściach.

TASS podał, że talibowie zagwarantowali Rosji bezpieczeństwo jej placówek dyplomatycznych w Kabulu.

Źródło: PAP Autor:
Fot. PAP/EPA/STRINGER

Polecane artykuły

0 0

Brytyjczycy boją się, że zabraknie ryb do fish and chips

0 0

“Łowca nastolatek” usłyszał wyrok

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij