Publicystyka

Węglarczyk szokuje wpisem na Twitterze. Francuzi mogą trzymać swoje media dla siebie, bo “uważają swoją kulturę za wyjątkową”

Ciąg dalszy sporu dotyczącego nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Tym razem głos w tej sprawie zabrał Bartosz Węglarczyk, który odniósł się do argumentacji, że podobne przepisy, jakie zawiera tzw. “lex TVN” obowiązują m.in. we Francji. Naczelny Onetu potwierdził, iż rzeczywiście tak jest, jednakże dodaje, że Francuzi mogą sobie na to pozwolić, gdyż… “uważają swoją kulturę za wyjątkową”.

Nie milkną echa ws. ustawy nazywanej przez opozycję “lex TVN”, która uniemożliwiałaby zagranicznemu kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego na posiadanie większych udziałów w polskich mediach, niż 49%. Projekt przede wszystkim nie podoba się stacji TVN, której właścicielem jest amerykańska spółka Discovery.

Swój sprzeciw wobec nowelizacji wyrazili politycy opozycji, którzy grzmią o zamachu na wolność i niezależność mediów oraz część polityków z USA, przekonanych, iż akt prawny uderzy w amerykańskie inwestycje. Murem za TVN-em stoją także dziennikarze innych mediów kojarzonych z obozem opozycji.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przekonują, że podobne przepisy obowiązują w innych, europejskich krajach. Jako przykład wymienia się m.in. Niemcy, Austrię, czy Francję.

Do tej argumentacji odniósł się Bartosz Węglarczyk. Jego zdaniem przykłady tych państw są mylące. Naczelny Onetu podaje, że w Austrii istnieje po prostu państwowy monopol naziemnej telewizji. Przyznaje jednak, że Francuzi, jako jedyni, zakazują inwestowanie w lokalne media zagranicznym spółkom spoza UE, po chwili tłumacząc, dlaczego państwo nad Sekwaną może sobie pozwolić na tego typu praktyki, a czemu Polska nie.

-Francuzi zawsze trzymali swoje media z dala od innych, bo uważają swoją kulturę za wyjątkową. Trzymali się też z dala od USA. Mogą, bo leżą w troszkę innym miejscu Europy niż my. My nie możemy tak działać. Odrywanie się od USA jest dramatycznym działaniem na szkodę Polski – czytamy we wpisie Węglarczyka.

Wpis nie spodobał się wielu internautom. Zarzucają naczelnemu Onetu faworyzowanie Francuzów i stawianie ich w roli “lepszego” narodu niż Polacy, posiadającego bardziej “wyjątkową kulturę”, w myśl starego powiedzenia “Co wolno wojewodzie…”.

Źródło: Twitter Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij