Świat

Amerykańskie wojsko wprowadzi obowiązkowe szczepienia na COVID-19

W memorandum wysłanym do przedstawicieli amerykańskich sił zbrojnych Sekretarz Obrony Lloyd Austin stwierdził, że Pentagon zacznie od nich wymagać zaszczepienia na COVID-19 do połowy września. Nie wykluczył, że stanie się to szybciej.

W swoim memorandum Austin napisał, że poprosi prezydenta o wydanie zgody na przymusowe szczepienia wojskowych nie później niż do połowy września. Zrobi to również kiedy federalna Administracja Żywności i Leków (FDA) wyrazi zgodę na normalne używanie szczepionek, „cokolwiek będzie pierwsze”. Obecnie szczepionki w USA są dopuszczone do użytku w trybie awaryjnym.

Austin zapowiedział również, że Pentagon będzie bardzo uważnie przyglądał się rozwojowi pandemii i stwierdził, że nie zawaha się „działać wcześniej lub rekomendować prezydentowi inny kurs” jeśli zacznie wpływać negatywnie na gotowość bojową amerykańskich sił zbrojnych. To już raz miało miejsce. W marcu zeszłego roku doszło do wybuchu ogniska COVID na pokładzie atomowego lotniskowca USS Theodore Roosevelt, co na jakiś czas wyłączyło go z akcji. Nie wiadomo czy podobne przypadki miały miejsce później gdyż w odpowiedzi na to Pentagon utajnił wszelkie informacje o pandemii w wojsku. „Aby bronić tego narodu potrzebujemy zdrowych i gotowych sił zbrojnych” – zaznaczył Austin.

Wprowadzenie nakazu szczepień na COVID nie będzie w amerykańskim wojsku niczym niezwykłym. Już teraz przedstawiciele sił zbrojnych są zobowiązani do przyjmowania niemal tuzina szczepionek, m.in. na grypę, WZW, świnkę czy odrę. Pentagon nie może jednak dodać do tej listy szczepionek na COVID dopóki FDA nie pozwoli na ich normalne użycie. Aby to zrobić będą musieli wcześniej uzyskać zgodę prezydenta. Ten jednak zdążył już wyrazić swoje poparcie dla planu Austina, więc wydaje się, że to tylko formalność.

Według najświeższych dostępnych danych już milion amerykańskich żołnierzy jest w pełni zaszczepiona, a kolejne 237 tysięcy przyjęło pierwszą dawkę. Najbardziej zaszczepioną gałęzią sił zbrojnych jest flota, gdzie szczepionki przyjęło ponad 74% personelu w aktywnej służbie, a najmniej korpus piechoty morskiej, który zbliża się do 50%. Co najmniej 28 żołnierzy straciło życie z powodu COVID.

Źródło: Stefczyk.info na podst. The Hill Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij