Świat

„Aktywistka antyszczepionkowa” podawała sól fizjologiczną zamiast szczepionki. Niewłaściwy roztwór mogło otrzymać ponad 8 tys. osób

W Dolnej Saksonii pielęgniarka podawała roztwór soli fizjologicznej zamiast szczepionki na Covid-19 i mogła tak “zaszczepić” ponad 8 tys. osób. “Perfidna aktywistka antyszczepionkowa” zakradła się do punktu szczepień – pisze we wtorek niemiecki dziennik “Die Welt”.

Jak informuje gazeta, “rozszerza się skandal wokół pielęgniarki, która w kwietniu w punkcie szczepień w Schortens w Dolnej Saksonii miała podmienić szczepionkę przeciwko koronawirusowi na roztwór soli fizjologicznej”.

Według policji i prokuratury istnieją jasne przesłanki, że kobieta zaszczepiła roztwór soli większej liczbie osób – powiedział w Hanowerze szef dolnosaksońskiego sztabu kryzysowego ds. koronawirusa Heiger Scholz.

“Dotychczas znanych było tylko sześć przypadków, w których pacjenci nie otrzymali właściwej szczepionki. Jednak, jak podał we wtorek powiat fryzyjski, nawet 8557 osób mogło między 5 marca a 20 kwietnia otrzymać w punkcie szczepień w Roffhausen zastrzyk, za którego zawartość odpowiedzialna była kobieta” – pisze “Die Welt”.

“Faktem jest, że nie wiemy, jak wiele z nich jest nieszczepionych lub tylko częściowo zaszczepionych. (…) Niestety, kobieta nie współpracuje z policją, milczy” – wyjaśnił Scholz.

Dotychczas wiadomo było, że w sześciu przypadkach pielęgniarka miała zamienić szczepionkę BioNTech na nieszkodliwy medycznie roztwór soli fizjologicznej. Jako powód podała wówczas, że stłukła ampułkę ze szczepionką i ze wstydu nie chciała na początku poinformować o tym kierownika punktu szczepień. “Jej zeznanie nie było prawdziwe” – powiedział Scholz.

Starosta powiatu Sven Ambrosy napisał w oświadczeniu prasowym: “Fakt, że musimy wystosować ten apel, bardzo mnie niepokoi, ponieważ wielu naszych obywateli może teraz nie mieć zapewnionej ochrony przed koronawirusem, której chcieli, i do której mają prawo. Dlatego teraz najważniejsze jest dla nas informowanie tych osób, odpowiadanie na ich pytania i oferowanie dalszych szczepień. W związku z tym proszę wszystkich obywateli o kontakt, jeśli otrzymali szczepionkę we wspomnianym okresie.”

Około 8500 osób otrzymało ofertę szczepienia uzupełniającego.

Źródło: PAP Autor: Berenika Lemańczyk
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Rosyjska ambasada grozi Szwecji

0 0

Policja aresztowała syna znanej prawicowej polityk

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij