Świat

Najmniejsze niemowlę świata po ponad roku wypisano ze szpitala. W chwili narodzin ważyło tyle co jabłko

BBC poinformowało w poniedziałek, że dziecko które było uznane za najmniejszego noworodka na świecie, zostało wypisane ze szpitala w Singapurze. Jego intensywna opieka w placówce trwała 13 miesięcy.

Dziecko przyszło na świat w narodowym szpitalu uniwersyteckim w Singapurze.  Na cztery miesiące przed terminem cesarskiego cięcia u matki dziewczynki wykryto stan przedrzucawkowy – niebezpiecznie wysokie ciśnienie krwi. Stan zdrowia kobiety mógł przyczynić się do uszkodzenia ważnych narządów i stanowił zagrożenie życia dla matki i dziecka. Dlatego lekarze zdecydowali o przeprowadzeniu operacji i Kwek Yu Xuan urodziła się na cztery miesiące przed terminem porodu.

Wymiary dziecka uznano za wyjątkowo niskie jak u noworodka. Kwek Yu Xuan po urodzeniu miało 24 cm długości i ważyło 212 g, czyi tyle co jabłko. Według danych uniwersytetu stanu Iowa, poprzedni rekord odnotowano w 2018 roku w USA – niemowlę ważyło 245 g.

Początkowo lekarze narodowego szpitala uniwersyteckiego w Singapurze oceniali, że dziecko ma „ograniczone szanse przeżycia”. W celu uratowania noworodka zastosowano wobec niego wiele rodzajów leczenia i umieszczano w różnego rodzaju maszynach podtrzymujących życie. Po 13 miesiącach pobytu w szpitalu, dziewczynka osiągnęła wagę 6,3 kg i lekarze uznali, że może już opuścić szpital.

„Kwek Yu Xuan ma schorzenie płuc i będzie potrzebowała w domu aparatury wspomagającej oddychanie, jednak zdaniem lekarzy jej stan poprawi się z czasem. Rodzice byli w stanie opłacić pobyt dziecka w szpitalu dzięki kampanii crowdfundingowej, w której zebrano prawie 367 tys. dolarów singapurskich (ok. 270,6 tys. USD)” – podało BBC.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: MS
Fot. pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij