Świat

Studenci doprowadzili do usunięcia “rasistowskiego” kamienia

Władze uniwersytetu w Wisconsin usunęły z terenu jego kampusu pamiątkowy głaz. Studenci uznali bowiem, że jest to rasistowski pomnik.

Głaz Chamberlina został przyniesiony do Wisconsin z Kanady przez jeden z lodowców, szacuje się, że ma ponad dwa miliardy lat. W 1925 roku władze uczelni sfinansowały jego wykopanie i umieściły go na szczycie wzgórza Observatory Hill na terenie kampusu. Znalazła się na nim pamiątkowa tablica poświęcona znanemu geologowi i byłemu prezydentowi tej uczelni Thomasowi Crowderowi Chamberlinowi.

W zeszłym roku w efekcie rasistowskich zamieszek wywołanych przez ruch Black Lives Matter w całym USA doszło do obalania wielu „rasistowskich” pomników. Studenci z Wisconsin nie chcieli być gorsi i zaproponowali obalenie pomnika prezydenta Abrahama Lincolna. Władze uczelni uznały jednak, że obalenie pomnika prezydenta, który skończył w USA z niewolnictwem, może być źle odebrane i nie wyraziły zgody. Wtedy studenci wzięli na cel Głaz Chamberlina.

Powodem był artykuł, który świeżo po jego zainstalowaniu opublikowała lokalna gazeta Wisconsin State Journal. Jego autor opisując ten głaz i nawiązując do jego ciemnej barwy określił go rasistowskim słowem „Nigger” (ang. czarnuch). Studenci twierdzili, że przez wiele lat był nazywany tym rasistowskim słowem. Uniwersytet przeprowadził w tej sprawie śledztwo i jego badacze nie znaleźli na to żadnych dowodów. Uznali jednak, że w dwudziestoleciu międzywojennym na kampusie aktywny był Ku Klux Klan, więc nie da się tego wykluczyć.

Kanclerz tego uniwersytetu Rebecca Blank zgodziła się na usunięcie tego głazu już w styczniu. Okazało się jednak, że leży bardzo blisko, zaledwie ok. 5 metrów od cmentarzyska Indian. Oznaczało to, że potrzebne było także pozwolenie Towarzystwa Historycznego Wisconsin. To zostało wydane kilka dni temu i ekipy budowlane usunęły już „rasistowski” głaz z terenu kampusu.

Teraz głaz trafi nad brzeg pobliskiego jeziora Kegonsa, gdzie spocznie na kawałku ziemi który należy do uniwersytetu. Samemu Chamberlinowi zostanie poświęcona nowa tablica pamiątkowa, która zostanie zainstalowana w budynku, który już teraz nosi jego imię.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot. Screen z Youtube

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij