Kraj

Będą restrykcje dla niezaszczepionych? Ministerstwo Zdrowia tego nie wyklucza

W niektórych państwach osoby zaszczepione są zwolnione z części restrykcji covidowych. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz nie wykluczył, że będzie tak też w Polsce.

Obecnie sytuacja pandemiczna w Polsce jest dobra, liczba nowych dziennych zakażeń wypłaszczyła się w czerwcu i na razie nie rośnie. Eksperci podkreślają jednak, że to nie jest koniec pandemii. Ich obawy budzi szczególnie tzw. wariant Delta, który jest bardziej zaraźliwy niż wcześniejsze warianty. Zauważają, że w wielu państwach spowodował już kolejną falę infekcji – i nie ma powodu podejrzewać, że Polska uniknie tego losu.

W rozmowie z Polsat News rzecznik MZ stwierdził, że w takiej sytuacji w Polsce najprawdopodobniej konieczne będzie przywrócenie restrykcji covidowych. Zauważył, że te wrócą najpierw w regionach o najmniejszym wyszczepieniu gdyż tam siłą rzeczy może być najwięcej transmisji.

Andusiewicz nie wykluczył jednak, że nowe restrykcje nie będą dotyczyły wszystkich. „Niewykluczone, że wejdzie przepis, który będzie umożliwiał osobom zaszczepionym normalne poruszanie się, korzystanie ze wszystkich miejsc użyteczności publicznej, w przeciwieństwie do osób, które się nie zaszczepią” – stwierdził.

Rzecznik MZ wyjaśnił, że najprawdopodobniej działałoby to na tej zasadzie, że ograniczenia byłyby wprowadzone dla wszystkich, ale zostałyby zdjęte z osób zaszczepionych, w wypadku których ryzyko infekcji i ciężkiej postaci COVID, nawet przy wariancie Delta, nie jest wysokie. „Tu nie ma mowy o żadnej segregacji” – podkreślił – „Jeżeli ktoś jest bezpieczny może chodzić i uczestniczyć w życiu społecznym”.

Obecnie w Polsce podano już niemal 34,5 miliona dawek szczepionek. W pełni zaszczepionych jest ponad 17,5 miliona osób.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Polsat News Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Atak nożownika w szpitalu. Odwiedzający zaatakował pacjentkę

0 0

Odkryto nowy gigantyczny gatunek węża

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij