Kraj

Niepokojący los punktów szczepień. Brak zainteresowania preparatami powoduje zamknięcie kolejnych placówek

Kolejny punkt szczepień w Małopolsce zostanie zamknięty z powodu braku zainteresowania szczepieniami. Od czwartku swoją działalność zakończy punkt przy ul. Kopernika w Krakowie, prowadzony przez Szpital Uniwersytecki.

Wcześniej, 11 lipca, został zlikwidowany punkt szczepień przy ul. Jakubowskiego. Był to jeden z dwóch punktów, które prowadził Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Ten drugi przy ul. Kopernika będzie działał do środy.

„Obserwujemy bardzo duży spadek zainteresowania szczepieniami. Zdarzają się dni, kiedy nie przychodzi żadna osoba na pierwszą dawką. Pozostałe dni to kilka, maksymalnie kilkanaście osób. Stąd szpital zdecydował o likwidacji tego punktu, na co uzyskaliśmy zgodę wojewody” – powiedziała rzeczniczka prasowa Szpitala Uniwersyteckiego Maria Włodkowska.

Szpital pozostaje jednak w gotowości i zapewnia, że jeśli tylko wzrośnie zainteresowanie szczepieniami, wznowi swoją działalność. Punkt przy ul. Kopernika dysponuje preparatami AstryZeneki i Pfizera i podawane są tam głównie drugie dawki.

Największy punkt szczepień w Małopolsce mieści się w hali Expo w Krakowie. Dotychczas wykonano tu co najmniej 120 tys. zastrzyków. Z powodu spadku zainteresowania punkt ograniczył godziny pracy do pięciu dni w tygodniu, każdego dnia do 15.00. W poprzednich miesiącach zgłaszało się tam nawet 1,6 tys. osób dziennie, ta liczba zmalała ostatnio do ok. 100 osób dziennie.

„Na pewno będziemy działać do końca sierpnia w hali Expo przy ul. Galicyjskiej. Pod koniec sierpnia zdecydujemy, co dalej – czy zostajemy w Expo, czy się przenosimy na teren szpitala. Wiele zależy od dalszego zainteresowania szczepieniami i tego, czy będą podawane trzecie dawki” – powiedział prezes szpitala im. Ludwika Rydygiera, koordynującego akcję w tym miejscu Artur Asztabski. Dodał, że lokalizacja przy ul. Galicyjskiej jest najlepsza, m.in. ze względu na dojazd i parking. „Na terenie szpitala Rydygiera może być trudno znaleźć dodatkową przestrzeń” – ocenił.

23 lipca zamknięty został miejski punkt szczepień powszechnych w hali przy ul. Gumniskiej w Tarnowie. Miejsce to w sierpniu ma powrócić do pierwotnej funkcji – organizacji imprez sportowych.

Prezes Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie Jan Musiał zapewnił, że w mieście jest jeszcze kilkanaście punktów, gdzie można się szczepić. „W każdym z nich są miejsca. Nie ma więc już potrzeby, by utrzymywać tak kosztowną salę, kiedy przyjąć szczepionkę można praktycznie bez kolejki w innych punktach” – zaznaczył.

Rzeczniczka prasowa małopolskiego NFZ Aleksandra Kwiecień poinformowała, że na terenie województwa działa ponad 660 punktów szczepień, w tym 152 w Krakowie. Można zaszczepić się w dużych punktach powszechnych, przychodniach POZ, aptekach i w galeriach handlowych.

„Mieszkańcy Krakowa i Małopolski mają cały czas bardzo wiele możliwości, żeby się zaszczepić. Urząd Miasta Krakowa od początku wakacji organizuje weekendowe akcje szczepień w popularnych lokalizacja i w autobusie. W całej Małopolsce organizowane są plenerowe akcje szczepień w trakcie różnych wydarzeń dla mieszkańców. Coraz więcej parafii angażuje się w akcje szczepień” – powiedziała rzeczniczka małopolskiego NFZ.

W woj. małopolskim wykonano prawie 3 mln zastrzyków. W pełni zaszczepionych jest ponad 1,3 mln osób. W całym kraju zaszczepiło się ok. 34,5 mln mieszkańców, w tym ok. 17,5 mln jest w pełni zaszczepionych.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: MS
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij