Kraj

Czeka nas burzowa niedziela. Możliwe trąby powietrzne

Synoptycy IMGW ostrzegają, że czeka nas burzowa niedziela. Szczególnie trudna sytuacja będzie na południu kraju.

W niedzielę do Polski wkroczy od południa i południowego zachodu strefa opadów deszczu. W ciągu całego dnia będzie się przemieszczała powoli na północ. „Największe opady prognozujemy na południu, w centrum i na wschodzie” – powiedziała Małgorzata Tomczuk, synoptyk IMGW.

Burze wystąpią przede wszystkim na Podkarpaciu, w Małopolsce, na Kielecczyźnie i Lubelszczyźnie. Mogą im towarzyszyć intensywne opady deszczu, do 40-50 mm, oraz porywisty wiatr do 100 km/h. Synoptyk podkreśliła, że niewykluczone są trąby powietrzne. Pojedyncze burze mogą pojawić się także na południowym wschodzie Mazowsza, chociaż w samej Warszawie ich prawdopodobieństwo jest małe.

Burze są możliwe także na Wybrzeżu i Pomorzu, ale będą słabsze od tych na południu. Pogoda na zachodzie kraju będzie spokojniejsza, bez gwałtownych zjawisk. Temperatura wyniesie od 18-19 stopni na Dolnym Śląsku do 30 st. na Podkarpaciu.

IMGW wydała alert trzeciego stopnia przed burzami dla Podkarpacia, gdzie zacznie obowiązywać o godzinie 11 i będzie obowiązywał do 1 w nocy. Lokalnie spodziewane są opady do nawet 70 mm, porywy wiatru do 120 km/h oraz grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk oceniono na 80%. Alerty wydano również dla mieszkańców Małopolski, Śląska, województwa lubelskiego i świętokrzyskiego.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij