Świat

Tunezyjski sędzia umieszczony w areszcie domowym. Miał chronić terrorystów

Wpływowy tunezyjski sędzia Beszir Akremi, oskarżany przez obrońców praw człowieka o ukrywanie dokumentów dotyczących terrorystów, w tym zabójców dwóch laickich przywódców politycznych, został w sobotę umieszczony przez służby bezpieczeństwa w areszcie domowym na 40 dni.

Dla organizacji pozarządowych broniących praw człowieka Akremi jest ucieleśnieniem korupcji w tunezyjskim systemie sprawiedliwości, a ponadto osobą związaną z umiarkowaną islamistyczną Partią Odrodzenia (Hizb an-Nahda), która dysponuje większością parlamentarną – pisze agencja Reutera.

Hizb an-Nahda utrzymuje, że sędzia nie jest z nią powiązany, a partia nie ma nic wspólnego z ukrywaniem materiałów dotyczących terrorystów. Prawnicy i laickie partie polityczne uważają, że Akremi ukrył dokumentację dotyczącą zamordowania w 2013 roku dwóch laickich przywódców politycznych, co doprowadziło do masowych protestów i w rezultacie obalenia rządu.

Zatrzymanie Akremiego wpisuje się w ciąg decyzji prezydenta kraju Kaisa Saieda, który w niedzielę zawiesił zdominowany przez partie islamskie parlament i zdymisjonował rząd, zapowiedział walkę z korupcją, a w poniedziałek nakazał zamknięcie wszystkich instytucji publicznych i zagranicznych oraz wprowadził zakaz zgromadzeń w miejscach publicznych i przemieszczania się między miastami.

W środę prezydent zdymisjonował prezesa telewizji publicznej Mohameda al-Dahacha i powierzył kierowanie nią tymczasowemu administratorowi.

Sam Saied, oskarżany przez Hizb an-Nahdę i innych oponentów o przeprowadzenie zamachu stanu, odpiera te zarzuty i podkreśla, że decyzje podjął zgodnie z konstytucją.

Gospodarka Tunezji od lat boryka się z problemami, a w kraju niedawno ponownie wprowadzono lockdowny i inne ograniczenia związane z koronawirusem.

 

Źródło: PAP Autor: fit/ akl/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij