Gospodarka

Złe dane dotyczące niemieckiej gospodarki. Inflacja do końca roku może sięgnąć 5 proc.

Inflacja w Niemczech przekroczyła w lipcu br. granicę trzech procent, pierwszy raz od sierpnia 2008 roku. Niemieckie ceny konsumpcyjne wzrosły w lipcu o 3,8 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku – informuje w czwartek agencja dpa.

Ceny konsumpcyjne były o 3,8 procent wyższe od poziomu z tego samego miesiąca ubiegłego roku, podał w czwartek Federalny Urząd Statystyczny na podstawie wstępnych obliczeń. Tym samym inflacja po raz pierwszy od 13 lat przekroczyła granicę trzech procent.W nadchodzących miesiącach ekonomiści spodziewają się dalszych skoków cen. “Jednym z ważnych powodów jest powrót podatku VAT do starych stawek. W drugiej połowie 2020 roku niemiecki rząd tymczasowo obniżył VAT do odpowiednio 16 i 5 procent, aby pobudzić konsumpcję w czasie kryzysu koronawirusa. Od 1 stycznia 2021 r. w Niemczech ponownie obowiązują zwyczajowe stawki VAT w wysokości odpowiednio 19 i 7 procent. Towary i usługi będą zatem ponownie drożeć” – pisze agencja dpa.

Ekonomiści spodziewali się w lipcu wyniku na poziomie 3,3 procent. “Prezes Bundesbanku Jens Weidmann spodziewa się, że do końca roku inflacja może zbliżyć się do 5 procent” – pisze dziennik “Handelsblatt”.

Źródło: PAP Autor: Berenika Lemańczyk
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Ukraińskim żołnierzom ukradziono mundury

0 0

Szwecja w NATO? Węgierski parlament zdecydował

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij