Kraj

Rząd radykalnie zaostrza przepisy ruchu drogowego. Premier: jesteśmy po stronie niewinnych ofiar i ich rodzin

Rząd przyjął projekt zmian w przepisach ruchu drogowego. Zmiany zakładają m.in. podniesienie maksymalnej wysokości grzywny z 5 tys. do 30 tys. zł. „Jesteśmy po stronie niewinnych ofiar i ich rodzin, a nie po stronie tych, którzy z głupoty lub dla zabawy łamią innym życie” – oświadczył Premier Mateusz Morawiecki komentując zmiany przyjęte przez rząd.

W środę rząd w trybie obiegowym przyjął projekt noweli Prawa o ruchu drogowym, który zakłada powiązanie wysokości stawek ubezpieczeń komunikacyjnych z liczbą punktów karnych i rodzajem popełnianych wykroczeń. Zgodnie z przyjętą nowelą, punkty karne będą kasowane dopiero po dwóch latach od dnia zapłaty grzywny. Zmianie ulegnie również maksymalna wysokość grzywny w przypadku wykroczeń drogowych. Do tej pory maksymalna kwota grzywny wynosiła 5 tys., teraz została podniesiona do 30 tys. zł. Do 5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń do 6 tys. zł, zwiększy się także wysokość grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym.

Zaostrzone zostaną też kary w przypadku prowadzenia auta po pijanemu. Prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka będzie podlegało karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2,5 tys. zł. W przypadku prowadzenia pojazdu innego niż mechaniczny sprawca będzie podlegał karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1 tys. zł.

W projekcie uwzględniono również wprowadzenie renty, która będzie wypłacana osobom najbliższym ofiary wypadku drogowego przez sprawcę umyślnego przestępstwa ze skutkiem śmiertelnym, kierującego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

„Właśnie zrobiliśmy kolejny krok w wojnie z przestępcami drogowymi” – napisał premier Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku, komentując przyjęty przez rząd projekt noweli w Prawie o ruchu drogowym.

Jak podkreślił premier, ten projekt jest „bronią w walce o bezpieczeństwo i życie Polaków”. „Jesteśmy tu bezkompromisowi: każdy kto wsiądzie za kółko pod wpływem alkoholu lub będzie rażąco przekraczał przepisy drogowe musi się liczyć z bardzo poważnymi konsekwencjami. Jesteśmy po stronie niewinnych ofiar i ich rodzin, a nie po stronie tych, którzy z głupoty lub dla zabawy łamią innym życie” – napisał premier. Zaznaczył, że aby zmiany były skuteczniejsze wprowadzony zostanie mechanizm powiązania wysokości stawek ubezpieczeń komunikacyjnych z liczbą punktów karnych i rodzajem popełnianych wykroczeń.

„Statystki drogowe nie kłamią, wciąż na naszych drogach ginie zbyt dużo osób, a każdego dnia przybywa rannych. Wypadki drogowe to wiele tragedii rodzinnych, ale i koszty dla gospodarki. Straty dla budżetu państwa z powodu wypadków drogowych to ponad 56 miliardów złotych rocznie, a w 2018 roku aż 2,7 proc. polskiego PKB. To ogromne sumy, które możemy przeznaczyć na poprawę życia Polaków” – przekazał Morawiecki.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: MS
Fot. PAP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij