Kraj

Premier zapowiedział debatę z Radą Medyczną. Jakie mogą być dalsze kroki w walce z pandemią?

„Jeśli czwarta fala pandemii będzie poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków” – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. „W poniedziałek wieczorem jesteśmy umówieni na debatę z Radą Medyczną na temat kroków, jakie przedsięwziąć, by zaszczepienie w Polsce było na wyższym poziomie” – dodał premier.

Podczas konferencji prasowej w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki pytany był przez dziennikarzy, czy rząd już rozważa, jak mogą wyglądać obostrzenia w przypadku pojawienia się kolejnej fali epidemii Covid-19. Premier zaznaczył, że ta kwestia jest obecnie przedmiotem debat rządu i Rady Medycznej. „W najbliższych dniach będziemy wypracowywać koncepcje dalej idące” – stwierdził. „Jeśli nadal będzie taka sytuacja, że czwarta fala pandemii będzie bardzo poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków” – dodał.

Premier podał przykład innych państw europejskich, twierdząc, że niektóre z nich stosują rozwiązanie polegające na obowiązkowym szczepieniach w służbie zdrowia. „Służba zdrowia w szczególności powinna być uodporniona na Covid-19, bo to nasi lekarze, pielęgniarki, ale nie tylko, bo też diagności, laboranci, służą pacjentom, obywatelom. Obywatel przychodząc do szpitala, czy do placówki zdrowia musi mieć względną pewność, że nie zostanie zakażony” – powiedział Morawiecki.

Szef rządu zapowiedział również, że na poniedziałkowy wieczór zaplanowano debatę z Radą Medyczną. Przedmiotem rozmów mają być działania, jakie należy podjąć, by zaszczepienie w Polsce było na wyższym poziomie.

Szef rządu podkreślił, że „dziś mamy zaszczepienie na pewno duże dla osób powyżej 70. roku życia, powyżej 60. też całkiem przyzwoite, ale mogłoby być wyższe”. Według premiera, oznacza to, że w przypadku czwartej fali, „która niestety się zbliża, będziemy mieli do czynienia prawdopodobnie z jej nieco łagodniejszym przebiegiem”. Podkreślił zarazem, że „to nie powinno nas usypiać i to na pewno nie stanowi przyczyny do niepodejmowania działań coraz bardziej radykalnych”.

Morawiecki powiedział, że otrzymuje coraz więcej sygnałów z Europy Zachodniej, od premierów innych krajów, że będą wdrażane paszporty covidowe – zaświadczenia o zaszczepieniu przeciw Covid-19 – „i polscy obywatele nie będą mogli poruszać się niemal po całym terytorium Europy, zwłaszcza Europy Zachodniej bez takich odpowiednich certyfikatów, bez odpowiednich paszportów”. Premier podkreślił, że każdy, kto planuje wyjazd poza terytorium Polski „może być narażony na daleko idące ograniczenia w przemieszczaniu się”.

Na konferencji padło również pytanie o niedzielne wydarzenia, jakie miały miejsce pod jednym z punktów szczepień w Grodzisku Mazowieckim. Doszło tam do awantury pomiędzy grupą osób, która chciała wejść do placówki, a jej pracownikami. Musiała interweniować policja, zatrzymała dwie osoby. Z nagrań opublikowanych na Twitterze wynika, że na teren punktu chciały wejść osoby z logiem organizacji „Polskie Żółte Kamizelki”, która m.in. publikuje informacje zniechęcające do szczepień przeciw COVID-19.

„Działania tego typu, jak te w Grodzisku Mazowieckim, naprawdę są niedopuszczalne. To jest agresja, która powinna być ze wszech miar potępiona i wyrażamy tu nasze zdecydowane słowa sprzeciwu przeciwko takim działaniom” – odpowiedział Morawiecki.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: MS
Fot. PAP

Polecane artykuły

0 0

Atak nożownika w szpitalu. Odwiedzający zaatakował pacjentkę

0 0

Odkryto nowy gigantyczny gatunek węża

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij