Świat

Gigantyczne pożary lasów. Władze proszą państwa UE o pomoc

Na Sardynii trwają gigantyczne pożary lasów. Grecja i Francja już wysłały samoloty gaśnicze do pomocy, rząd Włoch prosi inne państwa UE o pomoc.

Pożary szalały na tej włoskiej wyspie w niedzielę, wzmacniane południowo-zachodnim wiatrem, wybuchły dzień wcześniej. Według lokalnych władz spaleniu uległo już ponad 4 tysiące hektarów w centrum i na zachodzie wyspy. Gubernator Christian Solinas dodał, że spłonęły też zwierzęta i wiele domów.

Rai News doniosła w niedzielę, że ewakuowano blisko półtora tysiąca mieszkańców wyspy. Na razie nie ma informacji, że ktoś zginął lub odniósł obrażenia z powodu pożarów. Według władz 7500 osób, w tym członków włoskiej policji leśnej i Czerwonego Krzyża, pomagało w ewakuacjach. Na szczęście już w niedzielę pożar udało się opanować na tyle, że cześć osób z miasta Cuglieri mogła wrócić do domów. Zagrożenie jest jednak nadal ekstremalnie duże.

Włoska Agencja Obrony Cywilnej ujawniła, że Grecja i Francja wysłały po dwa samoloty gaśnicze do walki z pożarami. Minister Spraw Zagranicznych Włoch Luigi Di Maip powiedział, że agencja prosi teraz inne państwa UE o zrobienie tego samego. Komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarcic podziękował Grecji – która sama zmaga się z pożarami – i Francji za „szybką solidarność”. Powiedział, że unijne Biuro Koordynacji Odpowiedzi na Nagłe Wypadki pozostaje w bliskim kontakcie z rządem Włoch aby monitorować sytuację i koordynować dalszą pomoc w razie potrzeby.

Źródło: Stefczyk.info na podst. DW Autor: WM
Fot. PAP/EPA/VIGILI DEL FUOCO HANDOUT

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij