Świat

Seryjny morderca zmarł czekając na egzekucję

Rodney Alcala, nazwany przez media „Zabójcą z Randki w Ciemno”, zmarł w celi śmierci z przyczyn naturalnych. Był skazany za siedem brutalnych zabójstw kobiet, chociaż najprawdopodobniej miał więcej ofiar na sumieniu.

77-letni Alcala dorobił się swojego przydomku gdyż w 1978 roku wygrał w programie telewizyjnym Dating Game. Kobieta, która go wtedy wybrała, ostatecznie odmówiła jednak spędzenia z nim czasu gdyż uznała, że jest „dziwny”.

Okazało się, że przeczucie jej nie myliło. Alcala dokonał swojej pierwszej zbrodni dekadę wcześniej. W 1968 roku pewien mężczyzna wezwał policję kiedy zauważył, że Alcala zwabił ośmioletnią dziewczynkę Tali Shapiro do swojego mieszkania. Zanim policjanci dotarli na miejsce zdążył ją zgwałcić i pobić metalowym prętem, ale dziewczynka przeżyła a on sam uciekł i przeprowadził się do Nowego Jorku. Tam trzy lata później zgwałcił i zamordował 23-letnią stewardessę Cornelię Crilley. W tym samym roku trafił na listę najbardziej poszukiwanych FBI. Wkrótce potem został aresztowany i poddany ekstradycji do Kalifornii. Rodzice Shapiro zakazali jej jednak zeznawać, przez co został skazany tylko za napaść.

W 1974 roku, po siedemnastu miesiącach w więzieniu, został z niego warunkowo zwolniony. Wkrótce potem znowu trafił do więzienia za napaść na 13-letnią dziewczynkę, której obiecał podwiezienie do szkoły. W 1977 zwolniono go ponownie i pozwolono mu na podróż do Nowego Jorku. Tam zamordował 23-letnią Ellen Jane Hover, córkę właściciela popularnego klubu nocnego Ciro’s w Hollywood. Po powrocie do LA zaczął udawać zawodowego fotografa i namówił tysiące dziewcząt i chłopców aby mu pozowały, zwykle w mocno seksualnych pozach. W 1979 roku pobił jedną z modelek, 15-letnią Monique Hoyt, do nieprzytomności i ją zgwałcił. Policja podejrzewała, że takich ofiar mogło być więcej.

12-letnia Robin Samsoe z Huntington Beach zniknęła 20 czerwca 1979 roku w drodze na balet. 12 dni później odnaleziono jej ciało. Jej znajomi powiedzieli policji, że kiedy byli na plaży podszedł do nich długowłosy mężczyzna który przedstawił się jako fotograf i spytał ich czy dadzą mu się sfotografować. Oficer korekcyjny Alcali rozpoznał go na portrecie pamięciowym i został w końcu aresztowany, w wynajmowanej przez niego skrytce odnaleziono też jej kolczyki. W 1980 skazano go na śmierć, ale proces został unieważniony z powodów proceduralnych. Sześć lat później w drugim procesie ponownie został skazany na śmierć, ale sąd apelacyjny obalił ten wyrok twierdząc, że policjanci wpłynęli na kluczowego świadka, leśniczego który znalazł ciało dziewczynki.

Przygotowując się do trzeciego procesu w 2003 roku śledczy porównali DNA Alcali do DNA z nasienia znalezionego przy dwóch zgwałconych i zamordowanych kobietach. Zgadzało się, a dodatkowe dowody pozwoliły oskarżyć go o morderstwa czterech dodatkowych kobiet. Ostatecznie za te morderstwa został ponownie skazany na karę śmierci. Już po wyroku przyznał się do zamordowania Crilley i drugiej kobiety z Nowego Jorku, ale policja łączy go również z kilkoma innymi niewyjaśnionymi morderstwami.

Alcala siedział w celi śmierci więzienia stanowego Corcoran. Jego egzekucja została zawieszona na czas nieokreślony gdyż lewicowy gubernator Kalifornii Gavin Newsom w 2019 roku wydał moratorium zakazujące w tym stanie zabijania przestępców. Władze więzienia poinformowały, że zmarł w sobotę o 1:43 rano w przywięziennym szpitalu. Zgon nastąpił z przyczyn naturalnych.

Źródło: Stefczyk.info na podst. ABC Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Atak nożownika w szpitalu. Odwiedzający zaatakował pacjentkę

0 0

Odkryto nowy gigantyczny gatunek węża

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij